2018. 11. 22. - 09:50

Fogak és dohány: az éhínség áldozatai is árulkodtak

Fogak és dohány: az éhínség áldozatai is árulkodtak

Az írországi éhínség áldozatai súlyos dohányosok voltak, ami meglehetősen romlott állapotú fogakat eredményezett – állapították meg az Otago és a Queen's Egyetem kutatói Belfastban.

Érdekes kutatást végeztek az írországi Otago és Queen's Egyetem szakemberei Belfastban. Az 1847 és 1851 között lezajlott „nagy írországi éhínség” 363 áldozatának fogait vizsgálták meg, akik a Kilkenny Union Workhouse-ban haltak meg. A maradványokat egy névtelen sírban találták meg az archeológusok 2005-ben.

A felfedezések szerint az éhínség áldozatainak fogai nagyon rossz állapotban voltak, a felnőttek 80 százalékánál a fogszuvasodás jelei mutatkoztak, s a felüknek hiányoztak a fogai. Arra is találtak azonban bizonyítékot a kutatók, hogy dohányoztak, pontosabban pipát szívtak – a fogaikon meglátszott a nyoma.

Ez az első tanulmány, amely kapcsolatot fedezett fel a dohány és a szájhigiénia között egy történelmi populáció régészeti mintájában.

A pipadohány és a fogak rossz állapota között találtak összefüggést a kutatók a múltban

A pipadohány és a fogak rossz állapota között találtak összefüggést a kutatók a múltban

Eileen Murphy, a Queen's Egyetem Természettudományi és Épített Környezeti Iskolájának professzora elmondta: ez a kutatás igen fontos, mivel máig nem teljesen tisztázott, hogyan érinti a szájhigiéniát a dohányzás – ez a tanulmány most újabb adalékkal szolgál.

„Ezen túlmenően a tanulmány egyedülálló képet nyújt a munkásosztály életkörülményeiről a viktoriánus ír társadalomban a Nagy Éhínség idején- tette hozzá Murphy. – A dohányzás bizonyítottan fontos része volt ezen emberek életének, egy olyan szokás, melyben élvezetet találhattak a rossz szociális körülmények, a nehéz és küzdelmes mindennapok közepette, ugyanakkor nagymértékben hozzájárult egészségi állapotuk és fogaik romlásához”.

„A 19. századból fennmaradt történelmi emlékek ellenére igen keveset tudunk a szegény és a munkásosztályok életéről” – mondta.

Dr. Jonny Geber, az Otago Egyetem Anatómiai Tanszékének munkatársa hozzátette: úgy gondolják, hogy a tanulmányozott fogak rossz állapota a széleskörű pipázásnak köszönhető, melyek nők és férfiak egyaránt használtak – sokkal inkább, mint annak, hogy többnyire burgonyát és tejet fogyasztottak. A 20. században ugyanis hasonlóan táplálkozott ugyanez a népesség, mégsem volt ennyire csapnivaló a fogaik állapota.

„Tanulmányunk jól példázza, hogy nemcsak az étrend játszik szerepet a szájhigiéniában, hanem számos más tényező is – úgy gondoljuk, Kilkenny populációjának rossz egészségi állapotához ez járult hozzá a leginkább”- mondta dr. Geber.

A kutatók a fogmaradványokon agyagpipa nyomait találták meg, mely számos – női és férfi – csontváznál jelen volt. „Mindez ékes bizonyítéka annak, hogy a dohányzás nemcsak az általános egészségre hat rosszul, hanem a fogakat is nagymértékben rongálja” emelte ki a szakember.

B.A.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.