2019. 05. 23. - 10:55

Segíti a fogászati ellátás a drogról leszokók életminőségét

Segíti a fogászati ellátás a drogról leszokók életminőségét

Egy új tanulmány szerint a fogászati gondozás javíthatja azon páciensek életminőségét, akik felépülőben vannak a kábítószerfüggésből vagy akár utcára is kerültek.

A kábítószer-absztinencia jelentősen javulhat a fogászati ellátás eredményeképpen – állítja egy tanulmány, melyet a Journal of the American Dental Association szaklap közölt.
 
A fogorvos munkája eszerint nagymértékben javíthat azon páciensek életminőségén, akik drogfüggésben szenvedtek vagy akár hajléktalanná is váltak. Az utóbbi esetek száma jelentősen csökkent a fogászati kezelés hatására.
 
Ha megfelelő ellátást kapnak a fogászaton, az nemcsak segíti a kábítószeresek felépülését fizikailag, de összességében javít is életükön.
 
A megfelelő szájhigiénia hozzájárul a kábítószerfüggés leküzdéséhez
A megfelelő szájhigiénia hozzájárul a kábítószerfüggés leküzdéséhez
 
A tanulmány rávilágított, hogy azok a drogfüggők, akik fogszakemberrel konzultáltak jelentősebb fogászati problémáik miatt, kétszer olyan hosszú ideig maradtak a kezelésnél és 80 százalékkal nőtt annak az esélye esetükben, hogy befejezik a rehabilitációt.
 
„Erőteljes szinergia van a száj- és fogak egészsége, valamint az anyaghasználat között” – hangsúlyozta Glen Hanson, a tanulmány első szerzője, a Utah Egészségügyi Egyetem professzora.
 
Mint mondta, azok, akik átfogó fogászati ​​ellátást kaptak, jobb életminőségről számoltak be – ez mérhető a szerhasználat csökkenésében, a munkavállalás tekintetében, de drámai módon mérséklődött a hajléktalanság problémája is.
 
A tanulmányhoz a kutatók két droghasználattal foglalkozó klinikához csatlakoztak a kutatók az ún. FLOSS-program (Facilitating a Lifetime of Oral Health Sustainability for Substance Use Disorder Patients and Familiesprogram) kialakítása érdekében – az Odyssey House-hoz és a First Step House-hoz.
 
Összevetették a FLOSS résztvevőinek válaszát a kontrollcsoportéval.
 
A First Step House lehetővé tette a páciensek számára, hogy önállóan válasszák ki a fogászati ellátást, míg az Odyssey House azonosította a szájüregi- és fogászati problémákat az alanyoknál, s véletlenszerűen küldte őket kontrollra vagy kezelésre.
 
A tanulmány eredménye azt mutatta, hogy miután befejezték a fogászati kezelést, a FLOSS résztvevők – akár önállóan választottak, akár véletlenszerűen választották ki őket -, sokkal nagyobb hajlandóságot mutattak a droghasználati rehabilitáció befejezésére.
 
A kutatók szerint a teljes körű szájápolás a beteg kezelése részeként létfontosságú az önbecsülés megújítása szempontjából, s kulcsfontosságú első lépés a kábítószerhasználatból felépülés terén.
 
„A tapasztalat megváltoztatja az életet, nemcsak a páciensek szemszögéből – hanem azon fogászati dolgozók és tanulók esetében is, akik látják, milyen drámai jelentőséggel bír a munkájuk” – fejtette ki Hanson.
 
A kutatók hozzátette, hogy úgy érzi, ha ugyanezt a krónikus egészségügyi problémákkal küzdő emberek, például cukorbetegek esetében is megtennék, hasonlóan pozitív eredmények mutatkoznának meg a kezelések kimenetele terén.
 
László Adrienn
 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.