2011. 03. 04. - 19:10

Elérted az áhított testsúly, mégsem vagy elégedett?

Elérted az áhított testsúly, mégsem vagy elégedett?
Természetesen arra koncentrálunk, hogy csökkentsük a testsúlyunkat, hogy karcsúbbak, egészségesebbek, vonzóbbak legyünk és mindannyiunkban él egy kép arról is, hogy milyen az ideális test - legalábbis a saját elképzelésünk szerint!
Elérted az áhított testsúly, mégsem vagy elégedett?Természetesen arra koncentrálunk, hogy csökkentsük a testsúlyunkat, hogy karcsúbbak, egészségesebbek, vonzóbbak legyünk és mindannyiunkban él egy kép arról is, hogy milyen az ideális test - legalábbis a saját elképzelésünk szerint!
Van valami azonban, ami rejtve marad a szemünk elől. Nem látható - de a hatása tagadhatatlan és hosszú időn keresztül cipeli magával az, aki valaha volt már kövér. A kövérség képe fantomként kísért még akkor is, amikor sikeresen elérte az áhított testsúlyt. Első pillanatra meglepő lehet, de ahogyan az énképet fedő rétegeket lefejtjük, előbukkannak azok a testi-, és lelki vonatkozású kérdések, melyekkel szembesülnie kell azoknak, akik hosszú ideig voltak kövérek.
Tesképzavarral foglalkozó szakemberektől származik a „fantom-zsír” kifejezés, amely a fantom-fájdalom fogalmához hasonlítható. Ennek az a lényege, hogy amputált, már nem létező végtagok helyén a páciensek fájdalmat éreznek. A „fantom-zsír” érzés a nagy fogyásokat követően jelentkezik, amikor a nyilvánvaló fogyás ellenére is változatlanul kövérnek látja magát valaki.

Példaként nézzünk néhány jellemző "fantomot-zsírt", amely a fogyás után sem hagyja érvényesülni a megújuló testet és lelket:

•    Aki végre eléri az áhított testsúlyát, az a legtöbbször mégsem elégedett az eredménnyel, mert a bőre megnyúlhat, narancsbőr csúfítja, vagy az alakja miatt nem érzi magát kívánatosnak. Ez különösen igaz abban az esetben, amikor valaki gyorsan és sokat ad le. Azok, akik túlsúlyosak voltak, ezt a negatív énképet megőrzik a fogyás után is. Úgy érzik magukat, mintha változatlanul nagy lenne Elérted az áhított testsúly, mégsem vagy elégedett?a testük. Az énképet sokkal nehezebb megváltoztatni, mint súlytöbbletet leadni!
•    Másik kísértő félelem, hogy visszahízzák a nehezen leadott kilókat. Ez abban az esetben gyakori, amikor valaki a jo-jó diéta csapdájába esik. Rossz diétás módszerekkel nem sikerül tartós eredményt elérni, amihez társul a mentális félelem. A visszahízás veszélye így hatványozódhat.
•    Bár azok, akik sok kilótól szabadulnak meg elégedettebbek a megjelenésükkel, ez mégsem általános és nem gyakori. Sok túlsúlyos, vagy korábban túlsúlyos nőnél mutatkozik énkép-diszfunkció, melyben a megjelenésnek nagyon fontos szerepe van abban, hogy kinek is tartják magukat valójában.
•    Számtalan esetben kísért az irreális elvárás fantomja is. Amikor olyan kép él a fogyni vágyóban, hogy a kúra után olyanná válik a teste, mint egy bikinimodellé.
Ezek olyan példák, amelyekkel testképzavarral foglalkozó pszichológusok találkoznak a prakszisukban. Fontos lenne, hogy ezek a negatív képek ne erősödhessenek, helyette inkább fogadják el, hogy hosszú idő és türelm szükséges ahhoz, hogy mindezek tudatosuljanak és pozitív irányba változzanak.

Súlyos esetben segítségre is szükség lehet, hogy a „fantommal-zsírral” küzdelmet folytató ember képessé váljon önmagáról pozítívabban gondolkodni és ne zárkózzon magába, váljon nyitottabbá és keresse az emberek társaságát.
Forrás: www.fogyokura-tipp.blog.hu



Memo

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.