2017. 05. 30. - 10:42

A fogdentin támasza: a szőlőmag-kivonat?

A fogdentin támasza: a szőlőmag-kivonat?

Megerősíti a fogaink nagyrészét alkotó dentint a szőlőmag-kivonat – jöttek rá kutatók a közelmúltban. A tömések életét is meghosszabbító megoldás hosszútávon igencsak előnyünkre válhat.

A szőlőmag-kivonatnak jelentős szerepe lehet a fogdentin megerősítésében. Fogász kutatók felfedezése szerint a kivonat fokozza a dentin szilárdságát. A dentin ún. extracelluláris szöveteket tartalmaz, melyek a külső zománc alatt levő rétegeket képezik.

A szakemberek a Journal of Dental Research szaklapban tették közzé kutatásuk eredményét, melyből az is kiderült: a szőlőmag-kivonat tesz róla, hogy a kompozit-gyanta tömések élete hosszabb legyen, hiszen alap helyzetben kb. 5-7 évig jók.

Ana Bedran-Russo, fogász professzor elmondta, hogy amennyiben a tömések meghibásodnak, a környékük elkezd bomlani. A köztes területet meg kell erősíteni, így a gyanta jobban a dentinhez kötődik majd. 

A fogak dentinjének őrzője a szőlőmag-kivonat

A fogak dentinjének őrzője a szőlőmag-kivonat?

Ám mindezt természetes anyaggal is ki lehet vitelezni, mint kiderült cikkünk első részéből.

A felnőttek 90 százalékánál, 20 és 64 éves kor között jelen van a fogszuvasodás. A szuvasodás egy lyuk, mely akkor képződik a fogban, amikor a baktériumok által termelt savak gyorsabban károsítják az ásványi anyagokat, mint hogy a fog magát újjá tudná építeni.

A fogorvos eltávolítja a szuvasodást, amikor fúróval behatol a fogba, majd kitölti a lyukat töméssel.

A másodlagos fogszuvasodás ugyanakkor a leggyakoribb oka a sikertelen felszívódásnak. Annak ellenére, hogy sokat fejlődött a technika a fogászati helyreállító eljárások során, a ragasztófelület bomlása még előfordul.

Bedran-Russo azonban felfedezte, hogy a károsult kollagén megjavítja magát növényi oligomer proanthocyanidinek kombinációjával – flavonoidokkal, melyek legtöbb élelmiszerben és zöldségben megtalálhatók -, s a szőlőmagból kivonhatók.

A gyanta és a kollagénban gazdag dentin összekötése jobb ragasztást eredményez, amely nem a nedvességre támaszkodik.

„A rés vagy interfész stabilitása nagyon fontos az efféle, ragasztott részek tartósságánál. A helyreállítás szintén hosszabb életű, s minimalizálható a fogak elvesztésének esélye” – mondta el a szakember.

A szőlőmag kivonat egyik legnagyobb előnye tehát, hogy megelőzi a fogszuvasodást.

Ana Bedran-Russo és Guido Pauli, a gyógyszerészeti kémia és gyógyszertan professzora a közelmúltban egy másik tanulmányban is részt vett, mely azt mutatta: a kínai vörös fenyők gyökér kérgének kivonata hasonló hatást mutat, mint a szőlőmag-kivonat tulajdonságai.

Kapcsolódó cikk:

Szőlőmag-kivonat erősíti a fog dentinjét

A fogzománc a legstrapabíróbb!

 

B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.