2017. 04. 04. - 10:00

Személyre szabott fogápolás segíthet az időseknek?

Személyre szabott fogápolás segíthet az időseknek?

Ha fogászati problémákról van szó, a megelőzés mindig a legfontosabb – minél többet gondoskodunk a fogainkról, annál kevésbé valószínű, hogy megbetegszenek. Egy új tanulmány szerint az időseknél személyre szabott megelőzési módszer segíthet.

Az idősödő embereknél sajnos idővel egyre inkább szerepet kap a kognitív hanyatlás, a funkcionális képességek romlása. A megfelelő szájhigiénia ugyanakkor összefüggésben áll a kielégítőbb kognitív funkciókkal – ezért is nagyon lényeges, hogy az idősebb nők és férfiak fokozottan ügyeljenek orális egészségükre.

A Kelet-Finnországi Egyetem új tanulmánya arra hívta fel a figyelmet, hogy számukra a személyre szabott megelőzés a legjobb. Hatására ugyanis jelentősen javult a fogak és a fogsorok tisztasága. A személyre szabott alatt az otthoni gondozást, segítségnyújtást kell érteni.

Az idősek mindennapjaiból gyakran kimarad a fogmosás

Az idősek mindennapjaiból gyakran kimarad a fogmosás

A tanulmány egy nagyobbszabású kutatás része, mely a NutorMed nevet kapta. A felfedezéseket az Age and Aging szaklapban tették közzé.

A NutorMed célja a táplálkozás, a megfelelő szájhigiénia és gyógyszeres kezelés javítása volt az otthon gondozott idősek körében. A tanulmány 2013-ban kezdődött, résztvevői 75 évesek vagy efelettiek voltak. Ez volt az ún. intervenciós csoport.

A kutatók interjút készítettek és orvosi felmérést is végeztek a 151 résztvevőn, melyek mellett egy 118 fős kontrollcsoport is jelen volt. Előbbiben az átlagéletkor 84 év volt, a kontrollcsoportban 85.

Az intervenciós csoport személyre szabott megelőzésben részesült a szájhigiénia terén: mindig tanácsolták nekik, hogy napi kétszer fluoridos fogkrémmel mossanak fogat, tisztítsák ki a fogközöket, a műfogsort és a szájnyálkahártyát is naponta.

Mindkét csoportot újrakérdezték és ismét megvizsgálták a 6 hónapos megelőzést szolgáló időszak után. A beavatkozás jelentősen csökkentette a plakkok számát, amelyek a fogat borítják,s javította a szájhigiéniát.

Ezzel együtt a funkcionális képességek és a kognitív funkciók is javultak.

Ugyanakkor, a pozitív hatása ellenére az intervenciós csoportban a fogak felénél jellemző volt a palkk kialakulása.

A kontrollcsoportban a 6 hónapos nyomonkövetés során romlottak a higiéniával kapcsolatos szokások.

Fontos kiemelni, hogy a szájhigiénia jelentősen befolyásolja az életminőséget, a táplálkozást és az idős ember általános egészségét.

A kognitív hanyatlás és a funkcionális függőség gyakran vezet oda, hogy veszélybe kerül a felelős, rendszeres száj- és fogápolás. Annak a személynek, aki gondoskodik az idős emberről, fontos kidolgoznia egy reális, megelőző programot az idősek részére. Sokuknak napi szinten szüksége van segítségre, akár ahhoz is, hogy elkezdjék a fogmosást.

Kapcsolódó cikk:

Kitől függ, gondozzuk-e a fogainkat?

Ösztrogén-terápia csökkentheti a fogbetegségek esélyét?

Genetikai hibák felelősek a több fogszuvasodásért?

B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.