2017. 02. 08. - 14:40

Viszlát, fogtömés? - Hála egy Alzheimer-gyógyszernek?

Viszlát, fogtömés? - Hála egy Alzheimer-gyógyszernek?

Ösztönzi a fogak újranövesztését egy, Alzheimer-kórban szenvedő pácienseken kipróbált gyógyszer – a készítmény hatékonyságára a King’s College London kutatói jöttek rá. Igen ígéretesnek tűnik a módszer.

Különös dolog ragadta meg a King’s College London kutatóinak figyelmét a közelmúltban. A Tideglusib nevű gyógyszert Alzheimer-kóros pácienseken tesztelték, ám a készítmény az őssejtek stimulálását is eléri a fog belsejében. Hozzájárul az új dentin képződéséhez.

Cikkünk első részében a fogzománc alatt levő ásványi anyagról, azaz dentinről esett szó, valamint arról, hogy az említett gyógyszer alkalmazása, mely a klinikai kísérletekben – az Alzheimer-kór esetében – már sikeresnek bizonyult, valós esélyt jelent a fogászati probléma megoldására is: hiszen serkenti a fog újranövését.

Jelenleg a fogorvosok emberi kéz által készített ragasztót vagy töméseket használnak, így például kalcium- és szilikon alapú termékeket arra, hogy kezeljék a nagyobb szuvasodásokat és lyukakat a fogakban.

Nem lesz szükség tömésre, ha a fog dentinje visszanő

Nem lesz szükség tömésre, ha a fog dentinje visszanő

Ám ez a tömés a fogakban marad és nem esik szét, vagyis a fog normális ásványi szintje sosem állítható vissza.

Az új technika ugyanakkor képes csökkenteni a tömések és ragasztóanyagok iránti szükségletet, amelyek hajlamosak fertőzést okozni, ráadásul többször is cserélni kell őket életünk során.

Ha a tömés sérül vagy fertőzés lép fel, a fogorvosnak azt el kell távolítania és kitölteni a részt, amely immár nagyobb, mint eredetileg volt. Számos kezelés után esélyes, hogy a fogat ki kell húzni.

Dr. Nigel Carter, a Szájegészségügyi Alapítvány elnöke elmondta, hogy ez egy igen érdekes és újszerű megközelítés, mely igen ígéretesnek mutatkozik. Arra törekszenek, hogy a klinikai gyakorlatban is alkalmazzák. Kétségtelen, hogy nagy fejlődést jelent a fogbetegségek kezelésében is.

„Miközben a tömés valóban hatékony módszer maradt a nagyobb szuvasodások helyrehozásánál, ez sajnos egy elhasználódó dolog, időről-időre újra meg kell csináltatni. S ennek köszönhető a probléma is, miszerint a fogorvosnak el kell távolítania a régi tömést és betöltenie egy nagyobb területet minden egyes alkalommal – amíg a fog bírja. Aztán szükségessé válhat a kihúzása” – mondta el dr. Carter.

Ha a fog természetes módon meg tudja javítani magát, az nemcsak az ilyen problémákat oldja meg – hanem kizárja a túl invazív kezeléseket is. Ráadásul, az emberek jó része szinte fóbiásan fél a fogorvostól.

Ha azonban a dentin, vagyis a fog belső részének megújulása elérhetővé válik, ezen pácienseknek többé nem kell tartaniuk a beavatkozástól.

Az eljárást eddig csak egereken tesztelték, de az eredmények alapján igen hatékonynak bizonyultak a teljes sérült terület megújításában.

A Tideglusib biztonságosnak látszik a klinikai kísérletekben, melyeket az Alzheimer-kórral küzdők esetében alkalmaztak. A kutatók szerint a kezelés könnyen átültethető lenne a fogorvosi gyakorlatba.

A kutatást a Scientific Reports szaklapban közölték.

Kapcsolódó cikk:

Visszanöveszti a fogakat egy Alzheimer-gyógyszer? 

Hány fogtömésünk van? Higany lehet a vérünkben

B.A.

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.