2016. 01. 22. - 13:52

A csontritkulás gyermekkorban kezdődik?

A csontritkulás gyermekkorban kezdődik?

Egyes tanulmányok szerint a későbbi csontritkulás jelei bizonyos esetekben már a gyermekkorban is megmutatkoznak.

Bizonyos esetekben a csontritkulás jelei már kisgyermek korban megmutatkoznak, csak a szülők nem tudják van nem akarják értelmezni az árulkodó jeleket.

A gyerekek csontjai törékenyek, mondják sokan és ezzel el is intézik a gyermekkorban elszenvedett töréseket. Csakhogy nem árt megvizsgálni, hogy a gyermek csontja, milyen körülmények között tört el, hiszen bizonyos esetekben a csonttörés már gyermekkorban is árulkodhat a csontok gyengeségéről.

Már a gyermekek csontjaira is fontos vigyázni

Már a gyermekek csontjaira is fontos vigyázni

 

Köztudott, hogy a gyermekek kétharmadának felnőttkora előtt eltörik valamelyik csontja. Ez nem meglepő, hiszen a gyerekek igen mozgékonyak és sokszor hajmeresztő dolgokat művelnek.

Bizonyos csonttörések esetén azonban érdemes odafigyelni, mert a későbbi csontsűrűség problémák előjelei lehetnek, derül ki egy nemrég készült tanulmányból. A traumatológiai rendelőkben nem ok nélkül kérdezik meg egy esetleges csonttörésnél, hogy hogyan történt az eset.

Vannak ugyanis úgynevezett gyenge és erős traumák. Amennyiben gyenge trauma következtében tört el a csont, úgy érdemes arra következtetni, hogy a páciens csontjai gyengébbek az átlagosnál. Ilyen gyenge trauma például az ülő helyzetből való esés vagy a lassú mozgás közben történt esés.

A tanulmányban olyan gyermekeket vizsgáltak, akik alkartörést szenvedtek. Azoknál a gyerekeknél, akik gyenge trauma következtésben törték el a csontjukat megállapították, hogy gyengébbek a csontjaik és vékonyabb a csont külső része. 

Érdemes tehát odafigyelni a gyermekkori csonttörésekre, hiszen így időben megelőzhető a későbbiekben kialakuló csontritkulás. 

-BT-

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.