2016. 07. 25. - 09:35

Fahéjat az agyért!

Fahéjat az agyért!

Nem árt, ha kérünk a kávénkba és teszünk, amibe tehetünk - Úgy tűnik, a fahéj nagyon jó hatással van a memóriára és általában is javítja az agy működését.

Iktassuk be a fahéjat a napi étrendünkbe! Remekül ízesít, ráadásul az egészségre is csodálatos hatással van. Egereken végzett kísérletek azt mutatják, hogy ez a fűszer javítja az agyi funkciókat és az emlékezőtehetséget, vagyis akár a kognitív rendellenességekkel küzdő emberek betegségén is segíthet.

Sőt, a napi fahéj adag hozzájárulhat ahhoz, hogy a diákok jobban tanuljanak. Mindezt egy, egereken végzett kísérlet után állítják a kutatók. A „fahéj kezelések” hatására az állatok hamarabb rájöttek, hogyan lehet kijutni az útvesztőből. Ez azt sugallja, hogy e fűszer bizonyos formái hasznosak lehetnek az agyi teljesítmény fokozásában.

Agyi működést javíthat a fahéj

Agyi működést javíthat a fahéj

A tanulmányt a National Institutes of Health és az Alzheimer Szövetség finanszírozta, annak érdekében, hogy megvizsgálják a teóriát, miszerint segíthet a kognitív problémákon és a memóriát is javíthatja.

A legtöbb fahéjjal végzett tanulmány a diabéteszre koncentrált, ám amikor a kutatók az egerek agyát vizsgálták a fahéjas kezeléseket követően, kiderült, hogy az stimulálta a hippokampusz rugalmasságát és az agysejtek strukturális integritását is erősítette – ez megmagyarázza az agyi funkciók javulását és azt, hogy a rágcsálók képesek tanulni.

A tanulásbeli különbségek és az oktatásban nyújtott teljesítmény világszintű probléma - mondta dr. Kalipada Pahan, a Rush Egyetem és a Jesse Brown VA Medical Center kutatója. Hozzátette: számos esetben tapasztalják, hogy két, ugyanazon háttérből származó diák, aki ugyanabban az osztályban tanul, nem egyformán sajátítja el az anyagot. Egyiküknek könnyen megy a tanulás, a másikuk viszont szenved.

A kutatók célja most az, hogy a fahéjas kísérletet elvégezzék a rosszabbul teljesítő tanulókkal. Ha az eredményeket meg tudják ismételni velük is, az egy igazán nagy mérföldkő lesz – jelenleg nem használnak semmilyen egyéb fűszert vagy természetes anyagot, tette hozzá dr. Pahan.

A fahéj az egészségre is jó hatással van

A fahéj nemcsak finom - az egészségre is jó hatással van

A tanulmány során, melyet a Journal of Neuroimmune Pharmacology közölt, a kutatók rosszul tanuló egereknek adtak fahéjat, s csupán egy hónap eltelte után jutottak arra a felfedezésre, hogy a rágcsálók sokkal gyorsabban megtalálják az útvesztőből kivezető utat, mint korábban. Sőt, a lyukat feleannyi idő alatt megtalálják, mint egy hónappal ezelőtt. Az idő múlásával utolérték a jobban tanuló társaikat.

A kutatók arra is rájöttek, hogy a nátrium benzoát, melyet a szervezet állít elő, miután lebontja a fahéjat, aktív anyaggá válik az agyba jutva, megváltoztatva a hippokampuszt és javítva az agyi funkciókat.

Azon túl, hogy több, a fahéj hatásait vizsgáló tanulmányt készülnek elvégezni a tanulásfejlesztés témájában, a kutatók klinikai kísérleteket is végeznének a közeljövőben, hogy kiderítsék, valóban sokat segít-e az Alzheimeres betegeken a kezelés.

Kapcsolódó cikk:

Vágykeltő, vesevédő és véd a diabétesz ellen

5 furcsa ital, ami elaltat!

Kávé mehet, de semmi se túl forrón!

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.