2015. 11. 22. - 13:41

Fizioterápiával a csontritkulás ellen

Fizioterápiával  a csontritkulás ellen

A csontritkulásban szenvedő betegek számára a megfelelő gyógyszeres kezelés és az egészséges táplálkozás mellett elengedhetetlen a mozgás. Ebben segít a fizioterapeuta és a gyógytornász.

A csontritkulás megelőzésében és a már meglévő betegség gyógyításában illetve a tünetek enyhítésében is nagy szerepe van a mozgásnak. A betegség megelőzésére illetve kezelésére megfelelő sportok a túrázás, a gyaloglás a mozgás és az úszás is.

Akinél még nem alakult ki a csontritkulás az megelőzés céljából bármilyen sporttevékenységet végezhet, akinek azonban már diagnosztizált oszteoporózisa van az inkább kerülje a csapatjátékokat illetve a túlságosan ugrálós, hirtelen mozdulatokat igénylő sportokat mint például a tenisz. Ezekben ugyanis sokkal könnyebb sérüléseket szerezni, ami egy oszteoporózisban szenvedő embernek biztos töréssel véződik.

A csontritkulásban szenvedő betegeknek a fizioterapeuta és a gyógytornász nagyon sokat tud segíteni az izületek mozgathatóságának növelésévez, az izomerő megóvásával és a testtartás javításával.

 

A kezelésben nem elegendő az orvos által felírt gyógyszereket bevenni, nagyon fontos a testmozgás is. A helyesen végzett gyakorlatok ugyanis csökkentik a fájdalmat, erősítik az izom és csontállományt. A fizioterápia során a beteg a gyógytornász irányításával az egyéni állapotának megfelelő gyakorlatsorokat végez. A mozgások során gyakran használnak segédeszközöket például gumiszalagot, amely minimális ellenállással segíti az izmok erősítését. A gyógytornász segítségével az izületek tehermentesítése mellett végezhetők izom erősítő gyakorlatok, melyek jótékony hatással vannak a csontokra.

Speciális ideg-izomserkentő gyógytornára is van lehetősé, mely az idegrendszer és az izmok egymásra hatásán alapul. Tehát ebben az esetben az idegek és az izmok együtt dolgoztatásával javítható a koordináció, az egyensúly és a fizikai erőnlét. A tornagyakorlatok során az egyik legfontosabb a helyes testtartás elsajátítása.

A gerinckímélő és az erősítő mozgások megtanulása. Lehetőség van fájdalomcsillapító és vérkeringést serkentő eljárások alkalmazására is a fizioterápia során, ilyen például az elektroterápia, a gyógyiszap és a sárpakolás alkalmazása. Igen kellemes és jótékony hatású a víz alatti és a kötőszöveti masszázs is. Fontos tehát, hogy a csontritkulásban szenvedő betegek kérjék szakember segítségét abban, hogy az egyénre szabott tornával segítsék őket a gyógyulásban illetve lassítsák a oszteoporózis folyamatát. 

(Képek forrása: gerincgyogyitas.hu)

-BT-

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.