2019. 04. 08. - 10:55
Genetika is okozhatja a rossz alvást?

A génjeink is felelősek lehetnek azért, ha nem kielégítő a pihenésünk – állítja egy új tanulmány, mely felhívta a figyelmet arra, számos összefüggés van a gének és az alvás között.
Különös dologra mutatott rá egy új tanulmány, mely a Nature Communications lapban jelent meg. A kutatók szerint génjeink nagymértékben felelősek lehetnek azért, ha rosszul alszunk.
Az alvászavarokért a géneket is hibáztathatjuk, azok után, hogy a tanulmány kiderítette, genetikai kódunk több okból is tehet az álmatlanságról. A Massachusetts-i Általános Kórház (MGH) és az Exeteri Egyetem nem kevesebb, mint 47 kapcsolatot talált az ember genetikai kódja és az alvás minősége, mennyisége között.

A feltárt genomikus régiók között a PDE11A-t is felfedezték, melyről a kutatócsoport megállapította: a génnek e ritka változata nem csupán azt befolyásolja, meddig alszunk, hanem az alvás minőségét is.
„Tanulmányunk azonosítja a genetikai variánsokat, melyek hatással vannak az alvásra, s új képet kaphatunk általa az alvás molekuláris szerepéről” – mondta el Samuel Jones az Exeteri Egyetemről.
„Az alvásminőség változása, a pihenés mennyisége és időzítése számos betegséghez köthető, így a diabéteszhez és az elhízáshoz, de pszichiátriai problémákat is okozhat” – fejtette ki Andrew Wood.
A kutatók tanulmányuk során 85.670 ember adatait vizsgálta meg, akik a brit Biobank résztvevői voltak, de áttekintették három másik tanulmány adatait is, melyben az alanyok csuklón hordható mérőeszközt viseltek – ez rögzítette aktivitási szintjüket.
Összességében megállapították, hogy a genetikai régiók, melyek az alvás minőségéhez köthetők, a szerotonin neurotranszmitter termelődéséhez is kapcsolhatók.
Ez a neurotranszmitter a boldogsággal és a jó közérzettel hozható összefüggésbe. A szerotonin kulcsfontosságú szerepet játszhat az alvási ciklusokban, s elméletben a mélyebb és pihentetőbb alvást is segíti.
László Adrienn