2016. 11. 14. - 12:16

Hogy mozogjon a csontritkulással küzdő?

Hogy mozogjon a csontritkulással küzdő?

Egy kialakult osteoporosis-t nemcsak étrendváltoztatással és gyógyszerekkel szükséges kezelni. A csontritkulásban szenvedők számára a testmozgás éppolyan fontos, de körültekintően kell eljárni.

Egy bizonyos kor felett a csontritkulás esélye az emberek jórészét érintheti. Középkorúaknak és időseknek fokozottan oda kell figyelni erre a problémára.

A megelőzés nagyon lényeges, ám ha már kialakult osteoporosisszal van dolgunk, is tehetünk azért, hogy jobban érezzük magunkat és meggátoljuk a helyzet rosszabbodását.

Felmerül a kérdés: amellett, hogy módosítunk étrendünkön, sok kalciumot juttatunk a szervezetünkbe, valamint gyógyszerrel is igyekszünk javítani állapotunkat, fontos a testedzésre is hangsúlyt fektetni.

De miként mozoghat egy csontritkulással élő?

Osteoporosis esetében két célja van a testmozgásnak. Az egyik: általánosságban véve jó kondíciót kell teremteni, hogy szervezetünk egészségesen működjön. A szívbetegség megnövekedett esélye miatt is különösen jótékony a sport. A csontritkulás kiegészítő kezeléseként is nagyon fontos azonban a mozgás.

Csontritkulásra a gyaloglás is nagyon fontos - naponta

Csontritkulásra a gyaloglás is nagyon fontos - naponta

De mégis, melyik típusa?

A csontállomány fejlesztésében kiemelkedő hatású a gyalogolás. Állóképességet javító, aerob jellegű sport, melyet 70-80 százalékos intenzitással érdemes végezni. Napi 30 perc célszerű, de legalább heti négyszer menjünk el gyalogolni.

Csonttömeg fejlesztő jellegű testmozgásra is szükség van azonban. Javasolt az izometriás erőedzés, amikor megfeszítjük az izmokat, de az ellenállás rögzítve van, ezért nem mozdulunk el: ezt az erőfejlesztő gépekkel érhetjük el. Minden izomcsoportot meg kell mozgatni az erre a célra készült eszközökkel.

Hasonló hatást válthatunk ki akkor is, ha egy mozdulatlan tárggyal szemben erőt fejtünk ki. Ez otthon is megoldható, de nem feltétlenül alkalmas minden izomcsoport igénybevételére. A nem mozdítható eszközök között hasznos lehet a fal vagy az ajtókeret.

A gyakorlatokat sorozatban célszerű végezni – egymás után 6-10-szer, majd egyperces pihenőt követően újra 8-10 alkalommal. Legjobb, ha egy edzés során csak egy izomcsoportot dolgoztatunk, s például következő nap egy másikat.

Fontos, hogy edzésprogramunkat egy szakember segítségével állítsuk össze. Különösen, ha magas vérnyomással vagy szívbetegséggel is küzdünk, kezelőorvosunkkal mindenképpen egyeztessünk arról, hogyan és milyen gyakorlatokat végezzünk.

Cseppet sem mindegy ugyanis a terhelés mennyisége és milyensége, sem csontritkulás, sem egyéb, komolyabb egészségügyi probléma esetén.

B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.