2013. 12. 07. - 08:32

Hogyan alakulhat ki a cukorbetegség

Hogyan alakulhat ki a cukorbetegség
Napjainkban már népbetegséggé vált a diabetes mellitus, azaz a cukorbetegség.
Cukorbetegség képekben (video forrása: www.youtube.com)

A cukorbetegség a mai világunkban már egy igen elterjedt betegségnek számít. Sokan azonban nincsenek tisztában annak háttreével, típusaival és kialakulásának megelőzhetőségével.

Az élettani folyamata

A szénhidrátokat, melyeket beviszünk szervezetünkbe, glükózzá alakulnak át és a bélrendszerből felszívódva a véráramba kerülnek. A hasnyálmirigy által termelt inzulin hatására a sejtek membránjai megnyílnak, szabad utat engedve ezáltal a glükóz sejtekbe való beáramlásának. Ám ha nincs az iznulin nevű hormon, vagy nem termelődik elég, a rengeteg glükóz a vérben marad, folyamatosan magasan tartva ezáltal a vércukorszintet.

cukor

Nevétől eltérően, nem csupán a cukor, hanem a nagy mértékű, éveken át tartó szénhidrátfogyasztás idézheti elő

A cukorbetegségnek két típusát különböztetjük meg:

1-es típusú cukorbetegség

Ez a fajta cukorbetegség velünk született, úgynevezett abszolút inzulinhiány állapotát jelenti, amikor a szervezetünk nem termel inzulint ezáltal nem tudjuk hasznosítani a glükózt. A cukorbetegség e fajtája, csupán a megbetegedettek 10%-át érinti és kezelése folyamatos inzulinpótlást igényel.

2-es típusú cukorbetegség

A betegség ezen fajtája szerzett, azaz életünk során alakul ki. Oka a több éven át tartó egyszerre hatalmas mennyiségű szénhidrát juttatása a szervezetbe, melyből nagy mennyiségű glükóz keletkezik. Ezt a mennyiséget előbb-utóbb a szervezet megelégeli és a sejtek nem kérnek többet. Bezárják membránjaikat, melynek hatására a glükóz ismét a vérben halozódik fel. Az agy érzékelve mindezt, még több inzulin termelésre ösztönzi a hasnyálmirigyet. Egy bizonyos szintig győzi a hasnyálmirigy, ám a sejteknek már jóval több inzulinra van szükségük ahhoz, hogy beengedjék magukba a glükózt. Egy idő után a hasnyálmirigy is felhagy a nagy mértékű inzulintermeléssel és ekkor következik be a cukorbetegség 2-es típusa, melyet relatív inzulinhiánynak is szokás nevezni. Kezelése kezdetben diétával történik, majd ha az nem célravezető, inzulin pótlás ajánlott.

vér

A vérben felhalmozódott glükóz okozza a magas vércukorszintet

Mint látható, a cukorbetegség 2-es fajtáját mi magunk alakítjuk ki szervezetünkben. Mindenki ismeri a saját maga étkezési szokásait, és ezen információk birtokában át tudja gondolni, hogy veszélyeztetett e ezen betegség szempontjából vagy sem. Életünk során fontos az egészséges táplálkozás betartása, hiszen ezzel ellenkező esetben megbetegíthetjük szervezetünket.

(SJ)

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.