2018. 05. 02. - 11:00

Még a kisujjunk is bánhatja az okostelefonozást

Még a kisujjunk is bánhatja az okostelefonozást

Ritka manapság, aki nem használ okostelefont. A készülékek állandó nyomkodása sajnos stresszt vált ki a kezek ízületeiben és az inakban.

Az elmúlt évtizedben hihetetlenül megnőtt az okostelefonok használata. Valóságosa paradigmaváltást okozott abban, ahogyan az emberek egymással kommunikálnak.

Az e-mailek, szöveges üzenetek és a közösségi média alkalmazása miatt az emberek jórésze a nap jelentős részében „pötyög”, hiszen még a banki ügyeit is így intézi.

telefon_nagy_vagott

S sajnos egyre többen panaszkodnak kisujjuk deformálódása miatt is.

Egy japán távközlési vállalat mutatott be Twitter oldalán a közelmúltban olyan fényképeket, melyeken látszik, mi történik a kisujjal, amelyet a telefon egyensúlyban tartásához használunk, ráadásul minden nap és hosszú ideig. Dr. Kaushal Malhan, a Mulundi Fortis Kórház ízület-műtétekkel foglalkozó szakembere elmondta: azóta számos hasonló fotó jelent meg online, mivel nem kevés mobilozó tapasztalta ugyanezeket a panaszokat.

Az okostelefonok gyakori alkalmazása, különösen azoké, amelyek nagyobb, kiterjedtebb képernyővel rendelkeznek, bizonyos ujjakat arra kényszerítenek, hogy ismétlődően azokat használjuk.

Ez rövidtávon a kisebb ízületek hipermobilitását váltja ki az ujjak körül, a hüvelykujj szalagjai fokozatosan és enyhén változnak. Hosszútávon az ujjak túlhasználata stresszt okoz, s osteoarthritis alakulhat ki - mivel az ízületek porcai degenerálódnak.
 
S ha már az arthritis jelentkezett, fennáll a túlzott csontképződés lehetősége az ízületek körül – ami az ujj megnagyobbodásához és deformálódásához vezethet.
 
Tegyük le a telefont, ha nem használjuk éppen - asztalra fektetve pedig könnyebb mindkét kézzel írni
Tegyük le a telefont, ha nem használjuk éppen - asztalra fektetve pedig könnyebb mindkét kézzel írni
 
Noha ez extrém módon nem károsítja valakinek az egészségét, más tényezők is szerepet játszanak abban, hogy az ízületekkel gond legyen: az étrendünk, a családi kórelőzmények vagy egy mögöttes egészségügyi állapot.
 
Dr. Malhan szerint az alábbi módszerekkel megpróbálhatjuk elkerülni a kisujj – és egyéb ujjak – deformálódását.
 
-Váltsunk kezet bizonyos időszakonként.
 
-A pötyögést limitáljuk, írjunk kevesebb és rövidebb üzeneteket. Ha hosszabb beszélgetésről van szó, inkább telefonáljunk.
 
-Használjuk a csúsztatás funkciót a pötyögés helyett, amikor lehet.
 
-Tegyük le a telefont, ha nem kell – tartsunk szüneteket.
 
-Tornáztassuk meg időnként az ujjainkat és a csuklónkat.
 
-Helyezzük a telefont az asztalra vagy az ölünkbe, hogy mindkét kezünkkel gépelhessünk.
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.