2013. 01. 24. - 11:35

Mikor van szükség antibiotikumra?

Mikor van szükség antibiotikumra?
A tél az egyik legtöbb betegséget magában hordozó évszak. A szervezetünk vitamin készlete kimerül, ilyenkor fogékonyabbak vagyunk a fertőzésekre.

Amikor az antibiotikum nem használ
Videó forrása: Youtube

A legtöbb emberben még él az a sztereotípia, hogy egy betegség legkönnyebben antibiotikummal gyógyítható, ez azonban egyáltalán nem így van. Nagyon sok eset van, amikor egyáltalán nincs szükség antibiotikumra, mert a betegség jellegéből adódóan a gyógyulás alternatív megoldásokkal is hatékony.
Fontos tudni, hogy az antibiotikum csak a bakteriális fertőzések ellen hatékony, a vírus fertőzés az esetek 90%-ban nem antibiotikummal kezelendő. Mivel az avatatlan szemek számára a bakteriális fertőzés és a vírusfertőzés nem megkülönböztethető, ezért nagyon fontos, hogy kezdjünk el magunktól antibiotikumokat szedni. Sokan gondolják úgy, hogy az otthon akár az előző betegségből megmaradt gyógyszereket veszik be egy újabb betegségnél, ezzel is elkerülve az orvoshozjárás fáradalmait, de ez egyáltalán nem jó megoldás. Az egyes betegségek kezelésére nem ugyanazok a gyógyszerek a megfelelőek ezen túlmenően pedig ugyan az a tünetegyüttes gyakran takarhat egy teljesen más betegséget is, ezért ha már az alternatív megoldások nem használnak mindig forduljunk orvoshoz.

Csak akkor szedjünk antibiotikusmot, ha az orvos javasolja
Fontos, hogy mindig orvos döntsön az antibiotikumos kezelésről

De tulajdonképpen mi is az az antibiotikum?
Az antibiotikumok különleges gyógyszerek, melyek közvetlenül a kórokozókra fejtik ki a hatásukat és elpusztítják a patogén mikroorganizmusokat. Az antibiotikumok a fertőzéses megbetegedések gyógyítására szolgál. Alapvetően kétféle antibiotikumot különböztetünk meg. Az egyik fajta megöli a kórokozókat, míg a másik gátolja a baktériumok növekedését. Ezért nagyon fontos, hogy az antibiotikumot orvos írja fel, mert a betegség stádiumának meghatározását követően választja kis az éppen arra a betegségre hatékony gyógyszert.

Az antibiotikum csak a bakteriális fertőzés ellen hatékony
Megfázás esetén nem hatékony az antibiotikum

Melyek a leggyakoribb fertőző betegségek?
Felnőtt korban a leggyakoribbak a légúti és húgyúti fertőzések, melyeknek csak egy része kezelendő antibiotikummal. A légút fertőzések között is a leggyakrabban előforduló betegségek a meghülés, az arc és komloküreg gyulladás, a torok gyulladás és a tüdőgyulladás. Gyakoriak még a különböző fülgyulladások és a hörghurut is.
A megfázás a leggyakrabban vírusos eredetű, így erre inkább az alternatív megoldások alkalmazása javasolt, az antibiotikum ilyenkor hatástalan. A betegség bakteriális eredetét mutathatja, ha a láz hirtelen felszökik, ha belobban a torok és ha nem tapasztalhatóak a tipikus hurutos tünetek. Ezekben az esetekben az orvos az antibiotikum kúrát javasolja.

-BT-

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.