2013. 08. 22. - 08:00
Nincs több vízhólyag! 8 tedd, és ne tedd szabály a hólyagok elkerülése érdekében

Sokan szenvednek a lábon kialakuló vízhólyag okozta kellemetlenségektől. Ez nyáron fokozottan igaz. Ám nem kell tartanunk a kialakulásuktól, ha megfogadunk néhány jó tanácsot.
A nyárhoz szinte kötelező tartozékként járó mezítlábas cipőviselés, pántos szandálok, izzadt láb magában hordozzák a lábunkon kialakuló vízhólyagok kockázatát. Olvassa el néhány javaslatunkat, hogy mit érdemes tenni a kellemetlenségek elkerülése érdekében:
A vízhólyagok kialakulása odafigyeléssel megelőzhető
1. TEDD: megérteni a keletkezésének okát
A vízhólyag nem más, mint az adott bőrterület egyidejű nyomása és súrlódása, mely elválasztja a bőr felső rétegét az alatta lévőtől. Feltétele, hogy az erőbehatás ne szakítsa le széleinél az érintett bőrréteget, hiszen akkor nem alakulhatna ki hólyag. Az egymástól elvált két réteg közti területet nyirok, azaz szövetközti folyadék tölti ki. A nyári lábizzadás során kialakult nedvesség pedig fokozottan hozzájárul a súrlódás kialakulásához.
2. TEDD: lábizzadás megelőzése
Ha tudjuk magunkról, hogy a meleg időben a lábunk hajlamos a verejtékezésre, használjuk rá célzott termékeket. Erre rengeteg termék található már a piacon, többek között izzadsággátló lábhintőpor, spray, továbbá zárt cipő esetén segítségünkre lehet, a pamut zokni mely magába szívja a nedvességet.
3. TEDD: talpbetét használata
A cipős boltok vagy a drogériák polcain számos talpbetétetet találhatunk különböző célokra. Létezik izzadsággátló változat is belőlük. A nők számára említésre méltóak a szilikonos talpbetét-részek, melyek nem az egész talpat támasztják alá, hanem a súrlódás veszélyes területeket igyekeznek óvni egy puha szilikon réteggel melyet bármely cipőnkbe beragaszthatunk és külső szemlélő számára láthatatlan.
A vízhólyagok kellemetlen fájdalommal járhatnak
4. NE TEDD: a kialakult vízhólyagot ne piszkáljuk
Kisebb és közepesebb hólyagok esetében, ha van rá lehetőségünk és nincsenek túl rossz helyen, a legjobb amit tehetünk, hogy hagyjuk magától felszívódni és meggyógyulni. Piszkálása, kiszúrása csak indokolt esetben szabad, hiszen ez esetben fertőzésveszély áll fenn. Kapható már vízhólyag tapasz is, mely segíti a hólyag védelmét, csökkenti a fájdalmat és gyorsítja a gyógyulás folyamatát.
5. TEDD: elfertőződés esetén forduljunk orvoshoz
Ha a vízhólyag körüli bőrterület piros duzzadását, lüktető fájdalmat és a hólyag gennyesedését észleljük, mihamarabb orvoshoz kell fordulni, ugyanis az elfertőződött vízhólyag szakszerű kezelést igényel.
6. NE TEDD: kényelmetlen cipők viselése
Számos esetben a vízhólyagok kialakulását, a nem megfelelő, kényelmetlen lábbeli viselése okozza. Cipő választáskor igyekezzünk természetes anyagú cipőket választani a szintetikussal szemben, mely engedi lélegezni a lábat. Fontos az is, hogy kényelmesnek találjuk a lábbelit, különben számos kellemetlen percet okozhat nekünk.
(SJ)