2019. 04. 17. - 11:55
Szívet nyomtattak 3D-ben a tudósok

Megdöbbentő fejlődés a technológiában: háromdimenziós nyomtatással hoztak létre szívet izraeli kutatók, emberi szövetek segítségével. Bár ez még kicsi, a szerv valós méretben is előállítható lesz.
Szenzációs bejelentést tettek a tel-avivi egyetem tudósai: sikerrel terveztek meg, majd nyomtattak ki egy szívet, mely véredényekkel, sejtekkel és szívkamrákkal is rendelkezik.
A kutatást Tal Dvir professzor vezette, aki elmondta: korábban a szakemberek annyit tudtak elérni ezen a területen, hogy egyszerű szöveteket nyomtattak, de ezekhez nem társultak véredények.
Dvir szerint kiemelkedő jelentőségű, hogy a szívet a beteg saját sejtjeivel és biológiai anyagával hozták létre, ezzel megszűnik a kilökődés veszélye.

Izraeli tudósok háromdimenzióban nyomtatott szívet hoztak létre
A szív nyomtatása 3 órán át tartott, az eredmény pedig egy nagyjából nyúléhoz hasonló méretű szerv – ugyanezzel a technológiával azonban az emberi szív is megalkotható.
Hogy mi a következő lépés? A tudósok laboratóriumi körülmények között gondoskodnak majd a kinyomtatott szívről, s „viselkedését” a valódihoz igazítják.
A 3D-ben nyomtatott szív állapotát tekintve leginkább az emberi embrióéval egyezik meg. A sejtek kapcsolatba lépnek egymással – ám arra, hogy együtt is működjenek, meg kell őket tanítani. Ha sikerrel járnak, a működő szíveket rágcsálókon próbálnák ki.
Tal Dvir abban bízik, hogy akár 10 éven belül lehetnek a legjobb kórházakban szervnyomtatók, így a szív átültetése már-már rutin eljárásnak fog számítani.
A szívbetegségek terén igen rosszul áll a világ. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) 2018-as jelentésében az áll, hogy a világon a legtöbb ember stroke vagy iszkémiás szívbetegség miatt hal meg.
László Adrienn