Valentin nap: afrodiziákumok a konyhából

Az afrodiziákum szó eredete a tenger habjaiból kiemelkedett csodás és izgató istennő, Aphrodité mítoszához kapcsolódik. A szó a szerelem gyönyörű görög istennőjének, Aphroditének a nevéből származik. Az ő tiszteletére nevezték el a nemi vágy fokozására szolgáló szereket afrodiziákumnak. Hatásuk lehet fizikai (vérbőséget fokozó), érzelmi (szorongásoldó), vagy mindkettő.
A legismertebb afrodiziákumként számon tartott fűszerek: Ánizs
A keleti, közép-keleti ételek gyakori ízesítője. Aromája kellemesen édeskés, fűszeres, frissítő. A szervezetre az epetermelés beindításával - főleg nehéz, zsíros ételek esetén - van jótékony hatással, de köhögés esetén is kiváló gyógyerő.
Afrodiziákumként ital formájában fogyasztandó, élénkítő hatású. Babérlevél
A Kis-Ázsiából származó növény íze enyhén keserű, adagolásával csak óvatosan szabad bánni. A túladagolás akár tudatállapoti zavarokhoz is vezethet. Kis mennyiségben étvágyjavító és a vérkeringést is felpezsdíti.
Afrodiziákumként leginkább fűszerként, vagy teákban alkalmazhatjuk, élénkítő hatású. Bazsalikom
A fűszer eredetileg Indiából származik. Manapság a mediterrán, s főként az olasz konyha klasszikus fűszernövényeként ismert. Jellegzetesen édeskés, fűszeres, borsos illatát és ízét számos illóolaj adja. Nyugtatólag hat az idegrendszerre, és jótékony gyomorpanaszok esetén is. Köztudott, a bazsalikom természetes mérget - estragolt - tartalmaz, de egészen addig, amíg normál mennyiségben fogyasztjuk, nem lehet baj.
Afrodiziákumként fűszer vagy tea formájában fogyasztandó, hatása izgató.
