2018. 05. 17. - 10:15

Mire jó a fogvédő sealant bevonat?

Mire jó a fogvédő sealant bevonat?

A fogmosás és fogselymezés sokat segíthet abban, hogy megelőzzük a fogszuvasodást – ám sokszor nehéz hozzáférni az eldugottabb fogakhoz, résekhez. A hátsó fogak esetében különösen hasznos lehet az ún. sealant, vagyis védő bevonat alkalmazása.

Aki rendszeresen és gondosan tisztán tartja a fogait, az jelentősen csökkenti annak az esélyét, hogy fogszuvasodással kelljen szembenéznie. Érthető módon azonban még a megfelelő fogmosás és fogselymezés sem tökéletes a hátul megbúvó fogak esetében – az őrlő fogak között pedig sajnos „előszeretettel” tapad meg az
ételmaradék, esélyt adva a szuvasodást kiváltó baktériumoknak.
 
A hátsó fogak tisztán tartására létezik egy biztonságos módszer: a sealant, amely egy vékony védőréteg, műanyagból vagy egyéb fogászati anyagból. Működésének alapja, hogy hozzátapad a rágófelülethez, így védve azt.
 
A sealant védő bevonatot képez a fogakon, s távolmaradnak a baktériumok
A sealant védő bevonatot képez a fogakon, s távolmaradnak a baktériumok
 
Természetesen használata nem helyettesíti a megfelelő fogápolást, de jó eséllyel távol tartja a fogszuvasodást, annak korai szakaszában akadályozza, hogy komolyabb szuvasság alakuljon ki.
 
A sealant-ről kimutatták: alkalmazása hatására közel 80 százalékkal csökken a fogszuvasodás kockázata az őrlőfogakon. Egy 2016-os tanulmány szerint azon 6-11 éves gyerekek körében, akik nem használtak sealant védőréteget, a szuvasodás háromszor annyiszor fordult elő, mint azoknál, akik alkalmazták.
 
Így készül a sealant - már 6 éves kortól alkalmazható
Így készül a sealant - már 6 éves kortól alkalmazható
 
Hogyan működik?
 
A sealant védőréteg olyan, mintha esőkabátot viselnénk a fogakra. A mindenki szájában előforduló baktériumok élelmiszer-maradékkal találkoznak, savakat termelnek, s ezek lyukakat okozhatnak a fogban: a szuvasodást. A sealant felrakását követően azonban az ételmaradékok és a baktériumok is távolmaradnak, nem formálódnak a fogakon, ahogyan az esőkabát megvéd minket az esőtől.
 
Használatát bármely életkorban el lehet kezdeni, valójában minél előbb, annál jobb – az őrlőfogak 6 éves korban kezdenek megjelenni, a második őrlők 12 év körül. Érdemes már az előbukkanásuk után megvédeni őket.
 
A cikket folytatjuk. 
 
Kapcsolódó cikk:
 
 
 
B.A.
 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.