2025. 11. 15. - 09:00
Versenyelőny, ha egy kkv kiaknázza a mesterséges intelligencia lehetőségeit
A finn kis- és középvállalkozások szinte berobbantak a mesterséges intelligencia korszakába: a friss felmérések szerint az eszközök már nem luxust, hanem versenyelőnyt jelentenek és ez az áttörés a magyar kkv-knak is mintát adhat.
A Helsinki Times által ismertetett országos felmérés szerint a finn kkv-k elképesztő sebességgel álltak át a mesterséges intelligencia használatára: míg egy éve csak 38 százalékuk alkalmazta a technológiát, ma már 57 százalékuk aktív felhasználónak számít.
Ez nemcsak európai rekord, hanem azt is jelzi, hogy a vállalkozások felismerik, a kreatív ötletek gyorsítása, az ügyfelek jobb kiszolgálása vagy a termékfejlesztés felgyorsítása ma már nélkülözhetetlen. A Federation of Finnish Enterprises vezetője, Mikael Pentikäinen a Helsinki Times-nak úgy fogalmazott, hogy Finnország mára Európa élvonalába került a mesterséges intelligencia-használatban, ami hatalmas lehetőséget teremt a produktivitás növelésére.
A kutatásból kiderül, hogy a finn vállalkozók leginkább fordításra, marketingre, ötletgenerálásra, kommunikációra és termékfejlesztésre használják a mesterséges intelligenciát. A növekedésben fontos szerepet játszott az is, hogy a nyelvfeldolgozó rendszerek – ahogy arra az Elisa növekedési vezetője, Noora Lainio is rámutatott – sokkal jobban értik már a finn nyelvet, így a cégek valós, kézzelfogható hatékonyság növekedést tapasztalnak. Ez a jelenség Magyarországon is megfigyelhető, mivel a magyar kkv-knál is óriási előnyt hoznak az egyre jobb nyelvi modellek.

A finn kkv-k titkos fegyvere már működik és Magyarország is profitálhat belőle
A mesterséges intelligenciát használó finn cégek 62 százaléka már most kimondottan mérhető előnyökről számolt be. Ez a működési hatékonyság, időmegtakarítás és üzleti növekedés kombinációjában jelent meg a legerősebben, különösen a tanácsadó, informatikai és marketing vállalkozásoknál.
Ugyanakkor a felmérés azt is jelzi, hogy a legnagyobb akadály továbbra is a tudáshiány: 43 százalék azért nem használja még a technológiát, mert nem tudja, hogyan kezdjen hozzá. Ez a tanulság Magyarországon is kulcsfontosságú, hiszen a magyar kkv-k előtt most áll nyitva az a fejlődési lehetőség, amelyet gyors tanulással és tudatos bevezetéssel könnyedén kiaknázhatnak.
A felmérés szerint a finn cégek közel fele tervezi, hogy a következő 12 hónapban tovább növeli a mesterséges intelligencia használatát, főként ügyfélszolgálatban, termékfejlesztésben és belső kommunikációban. A magyar kkv-knak is érdemes tanulniuk ebből: aki most lép, piacot nyer; aki halogat, lemarad. A mesterséges intelligencia már bizonyított és a következő évek legnagyobb versenyelőnye lesz azoknak, akik időben felismerik a benne rejlő potenciált.

