2007. 08. 07. - 09:39

Az előszoba szerepe és bútorozása - Bútor - Lakberendezés

Az előszoba szerepe és bútorozása - Bútor - Lakberendezés
Bútor - Lakberendezés - A házunk első helyisége az előszoba vagy az előtér, amely a bejáratot és az otthonunkat köti össze, nem más mint egy bemutatkozó belépő, amely előrevetíti egész otthonunk hangulatát.
Sokan úgy gondolják ez az a helyiség, amelyre nem érdemes különösebb gondot fordítani, amikor megtervezik és berendezik a lakásukat. Mostohagyermekként kezelik, mondván, csak átrohanunk rajta, elegendő egy fogas, egy cipőtartó a lábbelik számára, esetleg egy nagyobb méretű szekrény, amelyben az éppen nem használatos holmikat rejthetjük el.
Pedig az előszoba meghatározó szerepet tölt be mindennapjainkban: nap, mint nap ide érkezünk meg, ide lépnek be először vendégeink. Mennyivel jobb úgy hazaérkezni, hogy már az első pillanatban kellemes, praktikusan berendezett helyiségbe toppanunk be. Ez a helyiség a maga sokrétű funkciójával és viszonylag kis alapterületével sok mindenre alkalmas. Tekintsük az előszobát a lakásunk szerves részének és alakítsuk a lakás hangulatához.


Otthonunkról a látogató az előszobában szerzi első benyomását, éppen ezért fontos, hogy milyen az összképe. Az előszoba szelektálja a hozzánk érkezőket, vannak, kiket továbbengedünk a birodalmunkba, és vannak, akiket nem. Az előszoba összeköti az utcát, illetve lépcsőházat a lakással. Ennek eszköze a bejárati ajtó, melynek a birodalom határának megszabása mellett egyéb feladatai is vannak, mégpedig védi a házunkat az időjárás viszontagságaitól és óvja tulajdonunkat. Célszerű jó szigetelő képességekkel ellátott, több ponton záródó, nagyméretű, tömör nyílászárót választani erre a célra. A bejárat szempontjából lényegtelen, hogy lakásban, vagy családi házban lakunk. Természetesen más életformát igényel az egyik is és a másik is. A lakás, családi ház egyes helyiségeit vizsgálva, elsőként az előszobát, előteret, s az abban található bútorokat, anyagokat, kiegészítőket vesszük szemügyre az általános elvárások és a különböző funkciók szerint.


Az előszoba funkciója


Ennek a helyiségnek egyik legnyilvánvalóbb szerepe az elosztás, ezért jellemzője a sok ajtó és a nagy forgalom. Itt szokták elhelyezni a fogyasztásmérő órákat is. Funkciói közül a legfontosabb a tárolás. Jó helykihasználással tehermentesíthetjük a lakásunk többi részét úgy, hogy közben tágas és világos teret nyerhetünk.


Építészeti kialakítása


Alakját a többi helyiség mérete és kapcsolata határozza meg. Funkciójából adódóan gyakran folyosószerű, keskeny, hosszú vagy L alakú, vagy T alakú. Ami fontos, hogy a falak távolsága minimum 110 centiméter, ahol befelé nyíló ajtók vannak ott 120-150 centiméter a minimális követelmény. Az előszoba beépítése előtt gondosan mérjük fel a helyiség építészeti adottságait és igyekezzünk minden helyet a lehető legoptimálisabban kihasználni a padlótól a mennyezetig. Amennyiben lépcsők alatti terekkel rendelkezünk a helyiségben praktikus ezeket a kis falfülkéket kihasználva itt tárolni a nem használt ruhákat, cipőket, tisztítószereket, szerszámokat. A kis mérete ellenére az előszobában a tárolások zöme megoldható. Nem mindegy, hogy nyitott vagy zárt tárolási módokat választunk, ez általában függ attól, hogy mit tudunk egyikben és a másikban elhelyezni, mit célszerű zárni és mit szem előtt tartani. Azt is el kell döntenünk, hogy milyen legyen a berendezés összhangja, stílusa.


Kapcsolat más helyiségekkel


Fontos, hogy az előszoba színében és hangulatában harmonizáljon azokkal a helyiségekkel, amelyekhez kapcsolódik. Az a leghelyesebb, ha az előtte levő lépcsőház vagy kert és az utána lévő konyha, nappali, egyéb helyiségek átmeneteként tekintünk rá. Fontos, hogy optikailag az intimebb részek elől zárt legyen, de a nappali és az étkező irányába nyitott legyen a térkapcsolat. Ezzel egyben a tágasság érzetet is növelni tudjuk, másrészt pedig fényhez is juttatjuk a helyiséget, ami különösen fontos, hiszen az előszoba legtöbbször viszonylag szűk és nincs saját ablaka. A nappali és az előszoba között lévő ajtó lehetőleg emiatt legyen inkább üveges. A bejárati ajtó is biztosíthat némi fényt abban az esetben, ha üvegbetétes, vagy rendelkezik oldalvilágítóval.


Előterek és közlekedők


Az előtér köztes hely az előszoba és a belső terek között, de teljes egészében helyettesítheti az előszobát. Abban különbözik a hagyományos értelemben vett előszobától, hogy tágasabb, szellősebb, áttekinthetőbb és nyitottabb annál. A legtöbb előtér egy térben helyezkedik el a nappalival. A közlekedőn, folyosókon juthatunk át az egyik helyiségünkből a másikba. Ezeket is célszerű tároló szekrényekkel ellátni, amennyiben a méretük és az akadálymentes közlekedés megengedi. Az előterünk, közlekedőnk elsődleges funkciója a helyiségek közötti kapcsolat megteremtése és a tárolás, de néha ennél több lehetőséget is rejt magában. A rendhagyó méretű folyosónk kiszögelléseiben kialakíthatunk étkezőt, dolgozót vagy játszósarkot a gyerekeknek.


Az előszoba berendezése, bútorzata


- Rakodóhely, fogas: Praktikusság szempontjából fontos átgondolnunk saját és családtagjaink szokásait is. Lényeges, kinek mire van szüksége, azt el kell-e rejteni, s ha igen, hogyan. Ha hazaérkezünk, a kosarat le kell pakolni, szükséges tehát legalább egy asztalka vagy pad. Ha szeretjük a rendet, zárjuk szekrénybe a kabátokat, de van, aki inkább a nyitottabb előszobafalat kedveli. Ha van elég helyünk, célszerű egy hatalmas, mennyezetig érő gardróbszekrény, amelyben elrejthetjük a ritkán használt holmikat. A legokosabb a mérőórákat is a szekrényben elhelyezni, ahol ügyes megoldással takarítószereket, szerszámokat is tarthatunk.
- A beépített szekrény: A panellakások öröksége, a beépített szekrény megújult, és korszerű, praktikus megoldást kínál azoknak, akik helyhiányban szenvednek, illetve azok számára, akiknek a kisebb rendetlenség stílusidegen lakásukban. A beépített szekrények mélyébe szinte minden belefér. A modern szekrények tolóajtós, a válaszfalakat párhuzamosan követő változataikkal a lakások a nappali, az előszoba vagy a gardróbszoba tereiben helyezkednek el. A szekrények igen sokféle stílusban, méretben, formában és anyagból készülhetnek. Érhetnek faltól falig, padlótól a mennyezetig, lehetnek tolóajtósak, kétszárnyú nyílóajtósak, átlátszó vagy opálos üvegajtósak, készülhetnek sokféle fából, fémből, üvegből, műanyagból, mindez rengeteg polccal, akasztóval, fiókkal és tároló rekesszel. Szereltethetünk bele nadrágtartót, ruhaliftet, cipő- és nyakkendőtartót, kihúzható fogast, polcot, fiókot, drótkosarat, akasztó rudat, belsővilágítást - igény szerint.
- Tolóajtós szekrények: Ha keskeny tér áll rendelkezésünkre, jó szolgálatot tehet a tolóajtós szekrény. Arra azonban mindenképp gondolnunk kell, hogy maradjon elegendő hely a közlekedés számára, valamint a szekrényben való keresgélésre is. Ennél a megoldásnál már csak az jobb, ha van módunk külön gardróbszoba kialakítására, ahol még az évente oly keveset használt síléceket és egyéb tárgyainkat is tárolhatjuk. Ebben az esetben a kialakításnál ugyanazon szempontokat kell figyelembe vennünk, mint a beépített szekrényeknél, azzal a különbséggel, hogy itt nem fontos az egyes elemeket ajtókkal ellátnunk, hiszen rajtunk kívül itt nem jár senki.
- Nyitott előszobafal: A beépített szekrények mellett feltétlenül szükség van a nyitott tároló helyekre is. Itt tartjuk mindazt, amire minden nap szükségünk lehet. Sokféle előszobafal közül válogathatunk, de ha egyik sem felel meg az előszobánk komfortját bővíthetjük saját elképzelésünk szerint egy-egy darabbal is. Ha készem vásárolunk, ügyeljünk arra, hogy az alapfelszereltség meglegyen, mint például a kabátakasztók, kalaptartó, és a tükör. A kabátakasztóknál gondoljunk a gyerekekre is, legyen az Ő magasságukban is elhelyezve fogas. Ha igényesebbek vagyunk, nem nélkülözhetjük az esernyőtartót, a cipőhúzáshoz valamilyen ülőalkalmatosságot, lerakó polcot, ahová megérkezésünkkor elhelyezzük a táskánkat.
- Ülőalkalmatosság: Különösen ajánlott a kisgyermekes családoknak, illetve ha idősebb családtag él velünk, hogy a cipőfelvételhez szék vagy pad rendelkezésre álljon. Helyhiány esetén megteszi akár gyerekszék vagy sámli is.
- Pakolóhidak: Hasznos helyek a pakolóhidak, melyek az ajtómagasság és a mennyezet közötti helyet kihasználva helyezhetők el. Álmennyezethez hasonlítanak, de nem az egész felületet, annak csak egy részét foglalják el, hogy könnyen hozzáférhetők legyenek. Lehetnek zártak és nyitottak, praktikus, ha mindkét oldalról megközelíthetőek. A pakolóhidat közvetlenül a bejárati ajtó fölé is rögzíthetjük, ezáltal hihetetlen mennyiségű tárgyat tudunk elrejteni.
- Telefonasztal: Gyakran az előszobában van a telefon elhelyezve, ebben az esetben a készüléknek asztalka kell, és jó ha van mellette egy szék is.
- Tükör: Ha van rá helyünk, elengedhetetlen egy hosszú állótükör, hogy indulás előtt még egyszer ellenőrizhessük ruhánkat, sminkünket, és ugyanezt tehesse a hozzánk érkező vendég is.
- Kiegészítők: Az ajtó mellett elhelyezett kulcstartó szekrényke kényelmes megoldás, nem kell a reggeli rohanás alatt még a keresgéléssel is időt töltenünk.
- Világítás: Nagyon fontos a megfelelő világítás, hiszen természetes fény többnyire alig szűrődik be. Kell egy mennyezeti lámpatest, amely lehet egy mennyezetre szerelt lámpa, de ha túl nagy a belmagasság inkább függőlámpát helyezzünk el. Jó, ha a tükör mellett is van némi fény, ami lehet falikar. Ha olyan falikar mellett döntünk, amely a mennyezetet világítja, akkor a mennyezet fogja közvetve megvilágítani a teret. Fontos, hogy a szekrénybe is bejusson irányított fény, fűszerezve egy belső megvilágítással, hogy ne a sötétben tapogatózzunk a ruhadarabok után.


Színek és burkolatok


Gondos tervezéssel az előszoba optikai térhatását is jelentősen javíthatjuk. Segíthet ebben a burkolat és a színek szerencsés kiválasztása és az elhelyezett sok vagy nagyméretű tükör. Falitükrök, tükrös szekrényajtók nagyobbnak láttatják a teret. Lehetőleg akkora tükröt szereljünk a falra, amelyben tetőtől talpig látjuk magunkat. Az előszobában mindenképpen világos színeket és árnyalatokat használjunk. Ha a nappalival egybenyíló terekben azonos burkolatot választunk az egységes anyagválasztás már önmagában is térnövelő hatású. A burkolatok tónusaival, mintázatával is játszhatunk, aszerint, hogy bővíteni vagy szűkíteni, magasítani vagy szélesíteni szeretnénk optikailag a teret. A padlólap kiválasztásakor gondoljunk a nagy igénybevételre is. Mindegyik helyiségben fontos a jól tisztítható, strapabíró burkolat. Előszobában nem ajánlatos a szőnyegpadló, használjunk helyette inkább kőből, égetett kerámiából, parafából, esetleg keményfából készült burkolatot.


Pár hasznos ötlet:
- A terek átláthatósága üvegfalakkal, üvegezett ajtókkal kis alapterületeknél térnövelő lehet.
- Ha nagyon magas az előszoba, sok az ajtó és keskeny a helyiség megváltozhatnak az arányok, ha az ajtó fölötti részt sötét színre festjük, az ajtók és a fal azonos színhatású, összefüggő mintázatú festést kap.
- A tükör tágítja a teret. Mivel a nagy tükör viszonylag drága, ezért a tükörfal kisebb, azonos méretű tükörlapokból is összerakható.


Az előszoba, előtér és a folyosók lakásunk szerves részei. Ha azonos padlóburkolattal és falszínnel alakítjuk ki a két egymás melletti helyiségben a teret szinte már jelzés értékű, hogy milyen összhatásra és hangulatra számíthatunk a lakás egészében. Szerencsés, ha ezekből a helyiségekből látható a nappali egy része, hogy belépéskor már a lakás előnyeit, szépségét és meghittségét láttassuk. Ha mindent jól átgondolva, célszerűen el tudtunk helyezni, és kellemes hangulatot varázsolunk magunk köré, mindig öröm a hazaérkezés felemelő pillanata.


Forrás: www.epitinfo.hu

Szóljon hozzá a Bútor-Lakberendezés fórumon! - Az előszoba szerepe és bútorozása - Bútor-Lakberendezés

További lakberendezés híreink: lakberendezes.mconet.biz

További bútor híreink: butor.mconet.biz

Lakberendezés linkajánló:lakberendezeslink.mconet.biz

Bútor linkajánló:butorlink.mconet.biz

Küldjön képeslapot ismerősének! - kepeslap.mconet.biz


A hír támogatója:

Weblap gyártás, Honlap készítés, Weblap menedzselés, Kereső optimalizálás. Klíma Minden ami Internet -> MCOnet International - Magyarország: www.mconet.biz; www.mconet.hu

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.