2020. 02. 13. - 10:00
5G: a célegyenesbe tart Svájc és a skandináv országok

Az ötödik generációs mobilhálózatok bevezetése tekintetében valódi verseny alakult ki a világon – ezt jelenleg Kína vezeti, ám egyes európai országok Anglia és Németország mellett is egyre feljebb jutnak a listán.
Az 5G internet kora immár beköszöntött, ám nem mindenütt a világon. Kína tagadhatatlanul az élen jár e tekintetben, a méretes országot Dél-Korea követi, de szorosan a nyomukban van az Egyesült Királyság, Németország és Amerika is.
A feltörekvők közül azonban nem lehet kihagyni Svájcot és az északi, skandináv országokat.
A svájci Swisscom a többi, 5G-t bevezető ország vezető szolgáltatóival egyetemben azt tűzte ki célul, hogy 2019 végéig lefektessék az ötödik generációs mobilhálózatok alapjait – Svájcot 5G-használó állammá tegye, egy országos 5G új rádió (NR) és nem önálló (NSA) hálózattal. A szolgáltatás a 2,1 és 3,5 GHz-es sávban működik majd, amellyel első lesz Európában.

Az 5G hálózatot a skandináv országok is kiépítették
A szolgáltató hálózat elindítását megelőzően 5G-vel is működő okostelefonokat és előfizetéseket értékesít.
A Swisscom-nak is vannak azonban versenytársai az országban: a Sunrise és a Salt Mobile, melyek aukció keretében ugyancsak vásároltak spektrum sávokat. A Salt Mobile az 5G bevezetését 2019 harmadik negyedévére tervezte.
A Sunrise azt állítja, hogy az 5G hálózat 150 helyen elérhető, s vezeték nélküli hozzáférési szolgáltatást kínál, illetve szolgáltatást nyújt a Samsung Galaxy Note 10 Plus 5G készüléken keresztül.
A skandináv országok közül 2018-ban Dánia, Finnország, Izland, Norvégia és Svédország egy szándéknyilatkozatot írta alá, melynek célja, hogy 5G-országokká váljanak - a cél az egységes megközelítés, az 5G telepítés kialakítása az egész régióban egy összekapcsolt 5G hálózat létrehozásával.
Az aláírt nyilatkozatban felsorolt megközelítések tartalmazzák az új tesztelési lehetőségek ösztönzését, az 5G frekvenciasávok koordinálását az országokon belül, az 5G infrastruktúra kiépítési akadályainak eltávolítását, illetve az 5G fejlődésének nyomon követését olyan területeken, mint a közlekedés és a fejlett automatizálás.
László Adrienn