A vércukormérés egyszerűsítéséhez járulhat hozzá a mesterséges intelligencia

A rendszeres vércukormérés az érintett betegek körében rendkívül fontos, sőt, életbevágó, hiszen a megfelelő beavatkozásokat csak akkor lehet megtenni, ha időben felismerésre kerül a probléma. Jelenleg az egyik legelterjedtebb megoldás egy kézi mérőműszer segítségével történik, melynek során egy tűvel meg kell bökni az ujjat, hogy aztán a vérminta a vércukorellenőrző rendszer kiértékelje azt.
A folyamat nem csupán nehéz, kényelmetlen és kellemetlen, hanem a mérőműszert naponta legalább kétszer kalibrálni is kell. Ennek következtében sokan nem tudják olyan gyakran vagy olyan pontosan mérni a vércukorszintjüket, mint amennyire szükséges lenne.
Mesterséges intelligencia teheti hatékonyabbá a vércukormérést
Az Egyesült Királyságbeli Warwicki Egyetemen kifejlesztett mesterséges intelligencia alapú technológia ebben segíthet. A módszer lényege, hogy nem a vérből, hanem a szív elektrokardiogram (EKG) jeleivel képes kimutatni az alacsony vércukorszintet, vagyis a hipoglikémiát.Az MI-mérés bár még csak fejlesztési stádiumban van, de már most olyannyira fejlett, hogy az esetek 82%-ában képes pontos eredményeket mérni - ugyanannyira, mint a hagyományos CGM-eljárások. További nagy előny, hogy az EKG-alapú megoldás bármilyen körülmények között használható, beleértve azt is, amikor a beteg éppen alszik.
Mivel a hipoglikémia befolyásolja a szív elektrofiziológiáját, ezért az ilyen jellegű eltérések mind azt mutatják az MI-rendszer számára, hogy valami nincs rendben. Mindezt egy valós idejű riasztórendszerrel egybekötve azonnali figyelmeztetést küld a használójának, vagyis az illető azonnal megteheti a szükséges lépéseket az állapot normalizálására.
- Varga Viktor -