2019. 11. 24. - 20:16

A vízalatti felvételek minőségén javít a mesterséges intelligencia

A vízalatti felvételek minőségén javít a mesterséges intelligencia
Az óceánkutatást egyszerűsíti, illetve teszi hatékonyabbá az a mesterséges intelligencián alapuló technológia, a Sea-thru, amelynek köszönhetően a torzulások, az elszíneződések és a zajok kiszűrésével minden eddiginél élesebb és színhűbb felvételek készülhetnek.

A vízalatti fényviszonyok nagy eltérést mutatnak a földfelszíni viszonyokhoz képest, éppen ezért eddig a kutatók munkája is nehezítve volt, mikor például az óceánok élővilágának megóvásáért dolgoztak. Kevésbé lehetett ugyanis jó minőségű felvételeket készíteni, így az esetleges problémákat, rendellenességeket is nehezebb volt felderíteni.

Egészen mostanáig. Ugyanis Derya Akkaynak, egy óceáni geográfus és mérnök, valamint Tali Treibitz és a Haifai Egyetem közösen fejlesztettek ki egy olyan megoldást, ahol a mesterséges intelligencia segítségével pontos színek jelennek meg a vízalatti felvételeken, miközben a homályosság is eltűnik róluk.


A mesterséges intelligencia a vízalatti képalkotás minőségének javításában is segít


Az alapprobléma az, hogy a fény szóródik a vízben, és egyfajta ködöt hoz létre, ami megakadályozza, hogy a kamera teljes részletességében lássa a tárgyakat. Emellett a színelnyelés jelensége is fennáll, vagyis a felvételeken nem az eredeti színek látszódnak.

Ezek kiküszöbölésére alkották meg azt a szoftvert, amely a mesterséges intelligenciával száll harcba ezekkel a jelenségekkel. Ehhez mindössze egy hagyományos kamerára, ahhoz egy vízálló kameraházra, valamint egy színkártyára van szükség. A színkártyát a kiválasztott objektum, például egy korall közelébe helyezik el, amelyet különböző távolságokból és szögekből lefényképezik.

A mesterséges intelligencia a vízalatti képalkotás minőségének javításában is segítA képeket adatkészletként használva a kutatók kiképezték az MI-alapú Sea-thru programot, ami automatikusan eltávolítja a képzajt, csökkenti a ködöt, és javítja a színek pontosságát. Bár a több szögből és távolságból készített felvételek továbbra is szükségesek lesznek, a kutatók szerint a színkártyára már nem lesz szükség, a mesterséges intelligencia boldogul anélkül is.

A csapat célja az, hogy minél nagyobb mennyiségű képadatot használhassanak fel a kutatásokhoz, hiszen minél több adat áll a Sea-thru rendelkezésére, annál pontosabb és részletesebb felvételekkel tudják elemezni az óceánok állapotát. Abban az időben pedig, amikor az óceánok ki vannak téve a szennyezés, a túlhalászat és az éghajlatváltozás problémáinak, nagyon is fontos, hogy semmilyen részlet ne maradhasson rejtve a gyenge minőségű felvételek miatt.

- Varga Viktor -

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.