2019. 05. 02. - 10:05

Arcrészlet is elég, hogy a mesterséges intelligencia felismerjen

Arcrészlet is elég, hogy a mesterséges intelligencia felismerjen

A kutatók mára elérték a 100 százalékos pontosságot az azonosításban, ehhez elegendő egy ember arcának fele vagy háromnegyed része is.

Ma már nem számít újdonságnak, hogy létezik arcfelismerő technológia – az azonban igen, hogy a mesterséges intelligencia képes azonosítani valakit akkor is, ha az arcból csupán annak felét vagy háromnegyedét látja – állítja kutatók egy csoportja a Bradford Egyetemről.
 
A kutatócsapat a mesterséges intelligencia technikák használatával 100 százalékos felismerést ért el, az arcok felének vagy háromnegyedének láthatósága alapján. A tanulmány, melyet Future Generation Computer Systems szaklapban közöltek, az első, amely teszteli, mennyire hatékony az arcfelismerés akkor, ha egy ember arcának csak bizonyos része látható.
 
A mesterséges intelligencia már képes felismerni valakit arcrészlete alapján is
A mesterséges intelligencia már képes felismerni valakit arcrészlete alapján is
 
Hassan Ugail professzor, az egyetem vezető kutatója elmondta: „Azon emberi tulajdonság, miszerint felismerjük az arcokat, lenyűgöző, ugyanakkor kutatások szerint kevésbé működőképes, ha csupán az arc egy részét látjuk. A számítógépek a jelek szerint ezen a téren jobban teljesítenek – nagy mennyiségű arcból is felismernek egy keresettet, ezért kíváncsiak voltunk arra, hogy csupán arcrészletekből is működik-e a dolog”.
 
A kutatócsoport konvolúciós neurális hálózatként ismert gépi tanulási technikát alkalmazott, mely egy VGG nevű jellemző kivonási modellre épül – ez egyike a legnépszerűbbeknek, s széleskörben használt az arcfelismeréshez.
 
Rengeteg fotót tartalmazó adathordozóval dolgoztak – összesen 2800-al -, egy brazíliai egyetem 200 diákjáról és személyzetéről. A nők és a férfiak egyenlő számban képviseltették magukat.
 
A szakemberek először teljes arcokkal tesztelték a rendszert, majd csak az arc egy részét mutatták meg a gépnek. A mesterséges intelligencia 100 százalékban jól azonosította az arcokat, de az arány akkor is 100 százalékos volt, amikor csak azok egy részét láthatta.
 
Ha ennél sokkal kevesebbet mutattak a gépnek, már rosszabbul teljesített. Az arc alsó fele alapján 60 százalékos volt a felismerés, az orr és a szemek alapján pedig csak 40 százalék.
 
A kísérletet megismételték, miután még többet gyakoroltatták a mesterséges intelligenciával az azonosítást – arcrészletekkel. Így a felismerés jelentősen javult, a fél arcot, a szemeket és az orrot illetően, sőt olyan arcok esetében is, ahol a szemek és az orr nem volt látható, 90 százalékban jól tippelt a gép.
 
Az olyan arcrészek, mint például az orr, az arc, a homlok vagy a száj nem értek el ilyen sikert.
 
„Kimutattuk, hogy lehetséges pontos arcfelismerést elérni részletek alapján is, s arra is rájöttünk, melyek a leginkább hasznosak. Mindez igen hatékonyan segíthet a bűnüldözésben, hiszen a technológiával arcrészletekről is azonosíthatóak lesznek emberek” – fejtette ki Hassan professzor.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.