Az agydaganatok kimutatására alkalmazhatják a mesterséges intelligenciát

Az agydaganatot alapvetően nehéz felismerni, mivel olyan tüneteket produkálhat, amelyek könnyen összetéveszthetők más problémákkal. Ilyen kétértelmű tünet például a fejfájás, a memóriazavar és a látásproblémák, így kizárólag megfelelő és alapos vizsgálattal lehet a rákos sejteket kimutatni. Mivel ez sok esetben későn történik meg, ezért a betegség már előrehaladt állapotba kerülhet.
Az új, mesterséges intelligencián alapuló vérteszt bár még csak kísérleti fázisban van, de az eredmények biztatóak, mivel órákon belül eredményt tud szolgáltatni az orvosoknak. Ezzel tehát a korai felismerés, és ezzel együtt a megelőzés válik lehetségessé a tudósok reményei szerint.
A mesterséges intelligencia az agydaganatok kimutatására is alkalmas
A mesterséges intelligencia a glióma létezését keresi, amely az agydaganat leggyakoribb formáját jelenti. Az innovatív felfedezést az Edinburgh-i Egyetemen tették meg, és a Rákkutató Intézet éves konferenciáján mutatták be Glasgowban.
Az új megoldás egyik legnagyobb előnye az, hogy egyszerű és könnyen értelmezhető. A mesterséges intelligenciára épülő program hordozható számítógépeken fut, és rövid időn belül elvégzi a szükséges elemzéseket. Infravörös spektroszkópiának nevezett módszert használ, amely a vér kémiai vegyületeit elemzi, majd az eredmények kiértékelése során olyan mintákat keres, amelyek daganatra utalnak.Az eddigi tapasztalatok meglehetősen pozitívak: 400 daganatos tünetekkel rendelkező személyen végezték el a vizsgálatot, a teszt pedig 40 esetben sikeresen azonosított daganatos betegséget, ami 82%-os sikerrátát jelent.
Ha ez az MI-alapú technológia beválik, az azt jelenti, hogy nagyságrendekkel több beteget lehet vizsgálni, így a prevenció sokkal több ember számára válik lehetségessé. A kutatásban részt vevő tudósok azt remélik, hogy 18 hónapon belül már nyilvánosan is hozzáférhető lesz a klinikákon.
- Varga Viktor -