Az ENSZ mesterséges intelligenciát használna a béketárgyalásokhoz

Az ENSZ már eddig is próbált annyi támogatást nyújtani a békefolyamatokhoz, amennyit csak tudott, most viszont a modern technológiát is segítségül hívták ehhez. Egy olyan, mesterséges intelligencia alapú megoldást fognak a közeljövőben működésbe állítani, amihez a háborús övezetekben élő emberek az okostelefonjaikon keresztül férhetnek hozzá, és amivel a saját véleményüket oszthatják meg.
A békét segíthető elő a mesterséges intelligencia
A technológia kifejlesztésében az ENSZ tisztviselői is szerepet vállaltak, valamint a Remesh nevű startup cég. A cél az, hogy online párbeszéd induljon meg a szervezet és azon emberek között, akiket a háborúk közvetlenül érintenek. Az MI-alapú eszköz akár 1000 résztvevővel is tud működni, az emberek által megosztott gondolatokat pedig valós időben elemzi a rendszer, méghozzá közvélemény-kutatások és nyílt kérdések segítségével.
A valós idejű párbeszédtől az ENSZ azt várja, hogy megismeri az emberek véleményét arról, hogy pontosan mit szeretnének, mire számítanak a békemegállapodástól. Tehát szubjektív vélemények egész sorát gyűjtik be. A résztvevők az okostelefonjukon keresztül végezhetik el a felmérést, és a rendszer van annyira intelligens, hogy gyanús jeleket figyelve észlelje az esetleges rosszindulatú szereplőt, aki manipulálni próbálja az eredményeket.A mesterséges intelligencia valós időben elemzi a válaszokat, így betekintést nyújt az emberek igényeire és vágyaira. Az információkat pedig ezután továbbítja egyenesen az ENSZ közvetítőinek. Természetesen gondoltak azokra is, akiknek nincs internethozzáférésük: őket SMS-ben kérdezik meg.
A technológia talán legnagyobb erénye, hogy azokat lehet megszólítani, akiket a háborúk leginkább sújtanak. Az MI használatával nem csupán demokratikusabbá, hanem hatékonyabbá is válhatnak a békemegállapodások, hiszen a tisztviselők valóban az érintettek igényeit és elvárásait fogalmazhatják meg.
- Varga Viktor -