2018. 11. 21. - 09:25

Az új vérteszt az MI segítségével azonosít rákot – a tünetek előtt

Az új vérteszt az MI segítségével azonosít rákot – a tünetek előtt

A „folyékony biopszia” és a mesterséges intelligencia kombinációjával fejlesztettek ki kutatók egy olyan vértesztet, mely a rákot még a korai szakaszában képes kimutatni.

Újabb áttörés a rák diagnosztizálása terén? Kutatók olyan vértesztet fejlesztettek ki, amely az ún. folyékony biopsziát mesterséges intelligenciával kombinálja – s így képes detektálni a daganatos megbetegedést már igen korai stádiumában, amikor jó eséllyel gyógyítható.
 
A felfedezés, melyet a Nature szaklapban közöltek, arra enged következtetni, hogy a kór kezelését már akkor el lehet kezdeni, mielőtt a tünetek megjelennének – mondta el Daniel De Carvalho, a kanadai University Health Network vezető kutatója.
 
Korai szakaszában azonosíthatják a rákot a mesterséges intelligencia bevonásával
Korai szakaszában azonosíthatják a rákot a mesterséges intelligencia bevonásával
 
„A rák esetében máig komoly probléma a korai felfedezés. Valóságos tűkeresés a szénakazalban, hogyan találják meg a vérben azt az egy rákos specifikus mutációt a milliárdból, különösen a betegség korai szakaszában, amikor a DNS tumor mennyisége minimális a vérben” – magyarázta a kutató.
 
A mutációk helyett epigenetikus elváltozások profilozásával ugyanakkor a szakemberek képesek voltak azonosítani az egyes rák típusokra jellemző több ezer módosulást.
 
Ezt követően a nagy mennyiségű adat segítségével a tudósok olyan gépi tanulást alkalmaztak, amely a vérmintákon belül képes azonosítani a rák-eredetű DNS jelenlétét a vérmintákon belül.
 
Így a kutatók nyomon tudták követni a rák eredetét és típusát, összehasonlítva 300 páciens tumor mintáját 7 féle betegségtípusból (tüdőrák, hasnyálmirigyrák, vastagbélrák, emlőrák, leukémia, húgyhólyag és veserák) olyan mintákkal, melyek egészséges emberektől származtak – úgy, hogy vérplazmában keringő, sejtmentes DNS-t elemezték.
 
Minden mintában illeszkedett a „lebegő” DNS plazma és a DNS tumor. A csoport ezután kibővítette a kutatást, profilozott és sikeresen illesztett több mint 700 tumor- és vérmintát több rák típusból is.
 
A következő lépés ennek a megközelítésnek a jóváhagyása lenne, beleértve a számos országban már folyamatban lévő, nagy populációs népegészségügyi kutatások elemzését, ahol a vérmintákat hónapokkal, évekkel a rák diagnózis előtt gyűjtötték össze – mondták el a kutatók.
 
Annyi viszont bizonyos, hogy a mesterséges intelligencia segítségével végzett megközelítést végül érvényesíteni kell a rákszűrésre vonatkozó prospektív vizsgálatokban is.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.