Bejelentették a mesterséges intelligencia akcióterv pontjait


Palkovics László a második pontot kifejtve elmondta: beszeretnénk indítani Magyarország adatgazdaságát. Hozzátette, hogy ez már nem új keletű dolog, hiszen az EESZT - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér - a magyar egészségügyi adatbázisból épül fel, hasonló megközelítéssel hoznák létre azt a szabályozási, pénzügyi környezetet, ami alkalmassá teszi az adatokat arra, hogy Magyarországon kialakulhasson az MI gazdaság.
Az MI Koalíció elnöke a konkrétumokról szólva elmondta: adatpiaci platformot hoznak létre, GDPR kompatibilisen, vagyis zárt tesztkörnyezetet. "Kereshetővé tesszük a nem személyhez kötött, vagy teljes mértékben anonimizált közadatokat, illetve a metaadatok gyűjteményét. Elkészült egy adathasználati gyűjtemény is, melyben adatmegosztási és adatigénylési esetek szerepelnek, valamint adatvagyon törvény készítésével csökkentjük az adatmegosztással kapcsolatos bizonytalanságokat. Továbbá létrehozzuk a Nemzeti Adatvagyon Ügynökséget, melynek felelősségi körébe tartozik majd a felelős, progresszív és állami adatgazdálkodás. A pilot tapasztalatok alapján pedig egy közadatportált hozunk létre a Belügyminisztériummal együttműködve."
Palkovics László kiemelte: a mesterséges intelligencia nemcsak a szakemberek számára kell, hogy érthető legyen, ennek érdekében pedig pozitívan kell tudatosítani a társadalomban az MI lehetőségeit. A vállalások között említette, hogy Magyarország lakosságának legalább egy százaléka vegyen részt egy képzésen, amelyen megtanulja az MI alapfogalmait, az erről szóló tananyagot pedig mindenki számára elérhetővé teszik e-learning formában. Továbbá vállalták, hogy a lakosság 10 százaléka kapcsolatba kerül majd valamilyen formában a mesterséges intelligenciával, ennek érdekében stratégiai együttműködési megállapodást írnak majd alá a Csodák Palotájával, valamint a digitális élményközpontokkal.
Utolsó pontként a mesterséges intelligencia térkép létrehozását nevezték meg. Az IVSZ-el közösen felmérést készítettek, melyben azt vizsgálták, hogy a cégek végeznek-e valamilyen MI ökoszisztéma építést, használják-e a technológiát. A 108 cég válaszából kiderül, hogy kiemelkedő számú a kutatás- és termékfejlesztés, ez pedig egy kiindulópontot biztosít arról, hogy hogyan áll Magyarország e téren. Jakab Roland elmondta, hogy workshopok keretében tanácskozásra hívják a mezőgazdasági, gyártási, logisztikai és energetikai szakértőket, cél, hogy megvitassák az MI által lehetővé váló kitörési pontokat.
"Az MI stragégia jó lehetőséget biztosít arra, hogy a gazdaság versenyképességét új alapokra helyezzük" - hangsúlyozta Jakab Roland.
TakácsDalma