2018. 06. 19. - 09:25

Betegséget ellenőriz és védi az időseket az MI

Betegséget ellenőriz és védi az időseket az MI

A röntgen-látás egykor csak sci-fi filmben volt reális, ám a jelek szerint ma már valóság: a MIT kutatói közelebb hoztak minket ahhoz, hogy keresztüllássunk a falon – mindez a betegellátásban is nagyon hasznos.

Lassan valósággá válik a falon átlátás víziója: a MIT (Massachusetts Institute of Technology) Számítógép Tudományi és Mesterséges Intelligencia Laboratórium (CSAIL) közelebb hozott bennünket ahhoz, hogy ez valóban megtörténjen.

Dina Katabi professzor és csapata az RF-Pose nevet adta legutóbbi projektjének, mely a mesterséges intelligenciát (MI) alkalmazza, hogy megtanítsa a vezeték nélküli eszközöket az emberek testtartásának, mozgásának érzékelésére, még a fal túloldaláról is.

Az ember bemegy a szobába...

Az ember bemegy a szobába...

A kutatók neurális hálózatot használnak, hogy elemezzék a rádiójeleket, melyek az emberi testről „pattannak vissza” – s képesek kreálni egy dinamikus figurát, amely jár, megáll, ül és mozgatja a végtagjait, ahogyan az ember is véghezviszi ezeket.

A kutatócsoport szerint a rendszert arra lehet használni, hogy nyomon kövesse az olyan betegségeket, mint a Parkinson-kór vagy a szklerózis multiplex (MS) – jobb megértést szolgáltatva ezzel a betegség előrehaladásába, s lehetővé téve az orvosok számára, hogy ehhez igazítsák a gyógyszereket.

Mindez az idős embereknek is segít önállóbban élni, mivel monitorozza, azaz figyeli az esetleges eleséseket, sérüléseket és az aktivitásukban bekövetkezett változásokat.

A kutatócsapat jelenleg orvosokkal dolgozik együtt azért, hogy a rendszer több egészségügyi alkalmazásának lehetőségét vizsgálja.

..alakját és mozgását a mesterséges intelligencia követi a falon át

...alakját és mozgását a mesterséges intelligencia követi a falon át

„A páciensek járási sebességének figyelése, valamint a képességeik monitorozása, hogyan végeznek alapvető tevékenységeket önállóan, segítséget jelent az egészségügyi dolgozóknak, hogy belelássanak a betegek életébe – ilyen korábban abszolút nem volt. Ez a mesterséges intelligencia-újítás számos betegség szempontjából hasznos lehet” – mondta el Dina Katabi.

Az MI-rendszerben az a legjobb, hogy a pácienseknek nem kell szenzort viselniük, vagy arra figyelniük, hogy kicseréljék az elemet egy készülékben.

Az egészségügyi segítség mellett az RF-Pose egyéb esetekben is használható lesz, például kereső-mentő missziókban, hogy felkutassák a túlélőket - vagy új típusú videójátékokhoz, melyekben a játékosok akár egy házon belül is mozoghatnak.

 
László Adrienn

.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.