2019. 05. 22. - 10:30

Drónok mérik fel Csernobil Vörös erdejét

Drónok mérik fel Csernobil Vörös erdejét

A csernobili „Vörös erdő” a Föld egyik leg radioaktívabb helye. Az Egyesült Királyság kutatói ezért a közelmúltban drónokkal térképezték fel azt, jelentős sikerrel.

Nem meglepő módon a Csernobil közvetlen közelében levő Vörös erdő a világ egyik legradioaktívabb helyének számít, melyet most brit kutatók drónok segítségével mértek fel.
 
A robot repülőgépek új érzékelőkkel vannak felszerelve, ennél fogva több mint naprakész információkkal szolgálnak az ukrán hatóságoknak a legnagyobb szennyezettségű területekről.
 
A Vörös erdő csupán 500 méterre található Csernobil nukleáris komplexumától. Így érthető, hogy nagymértékben érintette az 1986-os robbanás és tűz, mely az üzem 4. számú reaktorában következett be.
 
Útjára bocsátják az egyik drónt
Útjára bocsátják az egyik drónt 
 
Az erdő fái jelentős mennyiségben elpusztultak és narancssárgává változtak, s egyes területeket szigorúan elzártak az emberek elől.
 
Anglia Nukleáris Robotikai Központja (NCNR) a közelmúltban fejlesztette ki a térképes felfedező drónt, mely lehetővé teszi a kutatók számára, hogy biztonságos távolságból felmérjék a veszélyes zónákat.
 
A fix szárnyakkal rendelkező járművet először arra használják, hogy általános sugárzási térképet készítsenek a segítségével, körülbelül 40 km/h sebességgel repülve a fák tetején, rácsmintában.
 
Az érdeklődésre számot tartó helyeket ezután rotációs szárnyú drónok követik, melyek az érzékelőket alkalmazhatják nagyfelbontású, 3D-s információk megszerzéséhez.
 
A vizsgálat, melyet 2019 áprilisában folytattak le, lényegében megerősítette és érthetőbbé tette az erdőben a sugárzás megoszlását, sokkal részletesebben, mint az korábban lehetséges volt.
 
A robot repülőgépek néhány váratlan „forró pontot” is azonosítottak. Ezek egyike, mely pár kilométerre található az erdőtől a déli részen, régi talajelválasztó egység volt, melyet az eredeti tisztítási erőfeszítések során használtak.
 
„Megpróbálták elkülöníteni a szennyezést, s ezzel csökkenteni a hulladék mennyiségét” - mondta Tom Scott a Bristoli Egyetemről, az NCNR társigazgatója. Hozzátette: a létesítményben maradt a padlón szétszóródott, kiégett nukleáris üzemanyag, mely nagyon magas sugárzási dózist adott.
 
Körülbelül 1,2 millisievertet egy óra alatt. Egyéves adag pár óra leforgása alatt.
 
A drón feltérképezi a csúnyán károsodott Vörös Erdőt
A drón feltérképezi a csúnyán károsodott Vörös Erdőt
 
Az NCNR csapata azt tervezi, visszamegy Ukrajnába az elkövetkező hónapokban, hogy további területeket mérjen fel Csernobil 2600 négyzetkilométeres kizárási zónájában, melybe idővel egyre több ember mehet majd be.
 
Nagyjából 70 ezer turista már 2018-ban felkereste Csernobil ezen részét, s a tervek szerint nagyobb területeket használnának a jövőben a napenergia gyűjtésére – erre a célra ugyanis alacsony a kockázat.
 
A brit térképezési gyakorlat mindenképp nagy segítséget jelent majd abban, hogy fokozzák a zónába lépők biztonságát.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.