2019. 11. 18. - 10:00

Ehhez őrizhet emberi hangot a mesterséges intelligencia

Ehhez őrizhet emberi hangot a mesterséges intelligencia

Azon embereknek, akiknél fennáll a beszédképességük elvesztésének veszélye, segítene a mesterséges intelligencia azzal, hogy megőrzi hangjukat identitásuk fenntartásához.

Rövid időn belül segíthetnek azokon a klinikai szakemberek, akiknél valami miatt fennáll a beszédképesség elvesztésének esélye – ezt remélik legalábbis a kutatók, akik az Egyesült Államokban létrehoztak egy úttörő kutatásokkal foglalkozó központot, amelyben a mesterséges intelligenciát arra használják, hogy megőrizze és újra létrehozza az emberek hangját.
 
A kutatók szerint a vállalkozás – mely a bostoni Northeastern Egyetem és a VocaliD társaság közös munkája – igen fontos szerepet játszhat az identitás fenntartásában olyan állapotok esetén, mint például a torokrák vagy a motoros neuronbetegség.
 
Esélyt ad ugyanis a betegeknek arra, hogy a saját hangjukon szólaljanak meg, azután is, hogy önállóan már nem tudnak beszélni.
 
A mesterséges intelligencia segít újra régi hangjukon beszélni a pácienseknek
A mesterséges intelligencia segít újra régi hangjukon beszélni a pácienseknek
 
A maga nemében első ilyen vállalkozás vezetője Rupal Patel professzor, a VocaliD alapítója és vezérigazgatója.
 
Mint Patel elmondta: a társaság már felajánlotta embereknek, hogy hangjukat rögzítsék saját otthonukban, a valóságban azonban sokaknál hiányzik a megfelelő felszerelés kiváló minőségű felvételekhez, vagy háttérzajjal készítik el azokat.
 
Hozzátette: nagyobb támogatást kell nyújtani azok számára, akik ilyen szolgáltatásokat igényelnek, s ügyelniük kell arra, hogy a betegek tisztában legyenek vele, hogy bármikor elérhetők.
 
„A betegek gyakran az utolsó pillanatban jönnek hozzánk – mondta Patel. – Nincs elég idejük rögzíteni a hangjukat, vagy sokáig titkolják betegségüket, a műtét pedig nagyon stresszes.”
 
Mivel a technológiai jelentősen képes megváltoztatni a beszélni nem tudó emberek életét, a kutatócsoport összefogott a Northeastern Egyetemmel. Az eredmény a Hangmegőrző Klinika, egy olyan központ, ahol a hangjuk elvesztésének veszélyével szembenéző emberek rögzíthetik magukat a projekt részeként.
 
A megközelítés sokkal kifinomultabb, mint a szavak feldarabolása, majd összeillesztése. Helyette gépi tanulási algoritmusok használatáról van szó, mely a mesterséges intelligencia egyik fajtája.
 
Az első lépés a hang „bankolása”: a páciensek versekkel, novellákkal vagy beszédekkel egészítenek ki különféle témákat, s ezeket a szakemberek speciális kabinban rögzítik.
 
Rupal Patel professzor elmondta: körülbelül két-három órás beszédre van szükség. Ezekből a felvételekből azután a mesterséges intelligencia képes generált hangmotort felépíteni, amely olyan beszéddel szolgál, mint a beteg saját hangja volt. Olyan szavakat is tud mondani természetesen, amit sosem rögzítettek.
 
A digitális hang telepítésre kerül a kísérő alkalmazáshoz, amely lehet speciális eszköz vagy akár egy telefon is – így a beteg le tudja írni, mit akar mondani, s megszólal a saját hangján.
 
Az újdonsággal egyébként arra is van lehetőség, hogy mások hangot „adományozzanak” olyanoknak, akik már elveszítették beszédképességüket, de nem volt módjuk saját hangjukat rögzíteni.
 
Patel azt is elárulta: arra jelenleg még nincs mód, hogy egy gyermek hangot tinédzser vagy felnőtt hanggá változtassanak, de egy idősebb gyermek hangját elő tudják idézni.
 
S míg a rögzítés ingyenes, a hangkészítés 1500 dollárba (kb. 450 ezer forint) kerülne. Az első évben azonban nem számítanának fel díjat az ügyfelek számára.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.