2018. 12. 17. - 09:55

Fogyatékkal élőknek segít a mesterséges intelligencia

Fogyatékkal élőknek segít a mesterséges intelligencia

Ma már számos területen képes kiemelkedő támogatást nyújtani a mesterséges intelligencia – ez különösen így van az egészségügy és a wellness terén. Az MI a világ azon 15 százalékát is igyekszik segíteni, aki fogyatékkal él.

A világon a lakosság több mint 15 százaléka él valamilyen mértékű fogyatékossággal. A Microsoft vállalat most elkezdte kiaknázni a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket – a cél többféle módon javítani a segítő technológiákat – jelentette be Anant Maheshwari, indiai elnök, aki megerősítette: 200 millió ember küzd jelentős nehézségekkel világszerte.
 
Éppen ezért a mesterséges intelligencia tökéletesen használható például a vakok és a gyengén látók számítógépes látásának javítására.
 
A Microsoft applikációja például optikai karakterfelismerést (OCR) használ a szöveg olvasásához, vonalkódok beolvasásához és az arcok, érzelmek, objektumok felismeréséhez a világ leírásához.
 
A vakoknak ma már nemcsak a Braille-írás segíthet - a mesterséges intelligencia is
A vakoknak ma már nemcsak a Braille-írás segíthet - a mesterséges intelligencia is
 
A mesterséges intelligencia a rák elleni gyógyszerek fejlesztésében is komoly támogatást jelent.
 
A kutatók ma már olyan daganatos betegségek elleni készítményeket hoznak létre, melyek alkalmazhatók az emberi papillomavírusok által okozott fertőzések kezelésére.
 
A HPV-fertőzések szintén több százezer embernél okoznak méhnyakrákból eredő halált világszerte – derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentéséből.
 
Léteznek hatékony, HPV elleni oltások, beleértve a közelmúltban feltalált Gardasil 9-et, amely immunizálja a szervezetet 9 féle HPV-vírus ellen: ezek hüvelyi-, méhnyak- és anális rákos megbetegedéseket, valamint genitális szemölcsöket váltanak ki.
 
A vakcinát azonban még azelőtt kell beadni, hogy valaki szexuálisan aktív lehessen, a meglévő HPV fertőzésekkel szemben ugyanis nem olyan hatékony.
 
Az új kutatás egyébként rávilágított arra, hogy az emberek jó része hajlamos hazudni az orvosának, illetve elhallgatni dolgokat, mert nem szeretné, hogy elítéljék. „A legtöbb ember nem vágyik arra, hogy orvosa rosszat gondoljon róla – mondta el Angela Fagerlin, a Utah Egyetemről. – Attól tartanak, hogy rájuk sütik, nem hoznak megfelelő döntéseket.”
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.