2019. 07. 16. - 12:30

Hangon át észleli a depressziót a mesterséges intelligencia

Hangon át észleli a depressziót a mesterséges intelligencia

A kutatók a közelmúltban fejlesztettek ki egy módszert, mely a gépi tanulási algoritmusokat kombinálja a depresszió eddiginél sokkal pontosabb felismerése érdekében.

Segít a depresszió azonosításában a mesterséges intelligencia. Kutatók mostanra kifejlesztettek egy módszert, mely a gépi tanulási algoritmusok kombinálásával ismeri fel precízen a depressziót: a hangon keresztül észleli azt.
 
India a világ hatodik legdepressziósabb országa – becslések szerint 56 millió ember küzd a hangulatzavarral, 38 millió pediig szorongásos zavaroktól szenved – áll az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentésében.
 
Ahhoz, hogy a depressziót korán azonosíthassák, a tudósok olyan technológiát alkottak, mely a mesterséges intelligenciát használja a hangulatzavar hangon át történő felismeréséhez.
 
A mesterséges intelligencia a hangból azonosíthatja a depressziót
A mesterséges intelligencia a hangból azonosíthatja a depressziót
 
A kanadai Albertai Egyetem számítástechnika kutatói jelentősen feljavították a depresszió technológián keresztüli azonosítását.
 
Tanulmányuk, melyet Mashrura Tasnim és Eleni Stroulia professzor vezetett, korábbi kutatásokra támaszkodott, melyek állították: hangunkból információt lehet leszűrni a kedélyállapotunkról.
 
Az ún. standard benchmark adatállományok segítségével a Tasnim és a Stroulia olyan módszertant dolgozott ki, mely egyesíti a gépi tanulás (ML) algoritmusait a depresszió pontosabb felismerése érdekében, melyet akusztikus jelek segítségével végeznek.
 
Reális elképzelés, hogy az emberek olyan applikációt használjanak, mely hangmintákat gyűjt, miközben természetesen beszélnek.
 
„Az alkalmazás, mely az ember telefonján fut, felismeri a hangulati jelzőket, így idővel a depressziót is azonosítja – mondta el Stroulia. – Ez ugyanúgy működhet, mint például a lépésszámláló a telefonon.”
 
A WHO szerint a depresszió nagymértékben hozzájárul az ún. globális fogyatékossághoz, s számos öngyilkosságot eredményez.
 
A kutatók célja az, hogy a technológia segítségével jelentős alkalmazásokat fejlesszenek ki, melyek segítséget nyújthatnak nemcsak magának az embernek, hanem orvosaiknak, gondozóiknak is.
 
Stroulia kiemelte: ez csak az első lépés. A kutatócsoport felfedezését a kanadai mesterséges intelligenciáról szóló konferencián mutatta be.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.