2018. 03. 23. - 12:09

Hogyan segítheti a mesterséges intelligencia (MI) az idős-gondozást?

Hogyan segítheti a mesterséges intelligencia (MI) az idős-gondozást?
El tudjuk képzelni, hogy néhány év múlva egy robot gondozza a nagymamát és karácsonykor együtt sütik majd a mézeskalácsot? Nem?
Pedig ez ma már nem elérhetetlen. Miközben mi itthon idősgondozókat képzünk, próbálunk rákapcsolódni az önkormányzatok szociális hálójára, megoldani az idősek felügyeletét, a Denver-i Egyetemen kifejlesztettek egy idősgondozó robotot. A robotot úgy tervezték, hogy segítse a demenciával, az Alzheimer-kórral és a depresszióval küzdő idős emberek gondozását.

A mesterséges intelligenciával ellátott robot beszélgetéseket folytat a betegekkel, emlékezteti őket, hogy vegyék be a gyógyszereiket és könnyed fizikai aktivitással, logikai játékokkal foglalkoztatja őket. Kialakítása révén beszédfelismeréssel és a megfelelő arckifejezéssel válaszolja meg a kérdéseket az egyének számára. A mellkasán lévő képernyő segítségével terápiás célból, családi fotókat és történeteket vetít.

"Úgy vélem, a szociális robotika óriási hatást gyakorolhat az idősgondozásra" - mondja Mohammad H. Mahoor, a Denver Egyetem Számítástudományi Tanszékének docense.

A kutatók úgy tervezik, hogy megvizsgálják az idős emberek vérmintáit annak megállapítására, hogy a robot befolyásolja-e az Alzheimer-kór biomarkereit. (A biomarker olyan vegyület, mely többek között jelzi egy-egy betegség jelenlétét, illetve annak súlyossági fokát. A szerk.)

A betegeknek a robot elfogadása nem jelent problémát. Egy 86 éves férfi a felesége után nevezte el a robotot - mondja Mahoor. "Tudom, hogy furcsának hangzik, de van kötődés a gondozott és a robot között! A kifejlesztett robot emberi tulajdonságokkal is rendelkezik., humoros és megnevetteti az időseket.”

Mesterséges intelligenia az idősgondozásban
Mesterséges intelligeniával rendelkező robotok segíthetik az időseket a közeljövőben

Eközben a Missouri Egyetem időseknek létrehozott rehabilitációs csapata által végzett kutatások középpontjában az érzékelők, a mintafelismerés és az analitika alkalmazása áll, annak érdekében, hogy az idősek aktívak és függetlenek maradjanak. A TigerPlace otthonban több olyan projektet hajtottak végre az idősgondozó robotokkal,  amelyek analitikai tudással rendelkeznek az esések előrejelzésében, az egészségügyi problémák kialakulásának felderítésében (pl. húgyúti fertőzés, alacsony vércukorszint, depresszió) és e mellett értékelik a gondozott fizikai funkcióit.

A technológiát használó TigerPlace otthon lakosai 1,7 évvel hosszabb életet élhettek ezzel a fejlesztéssel,  mint anélkül, és az intézmény 30 000 dollárt takarít meg egy ápoló költségein, az egyetem kutatása szerint.

"Amit eddig tettünk, alapvetően egy klinikai döntéstámogató rendszer" - mondta Dr. Marjorie Skubic, a központ igazgatója és a mérnöki és számítástechnikai részleg professzora. "Nagyon számítunk az orvosokra, hogy megkapjuk a figyelmeztető jelzéseket, és megértsük, mit kell tudnunk a gondozásról. A robot szakértelmet és képzést igényel."

A következő lépés - írja Skubic - az, hogy az MI több útmutatást kapjon, tapasztalatokat nyerjünk bizonyos mintapéldányokon keresztül, így több információt adjunk az egészségügyi kutatások számára.

"A robot különböző adatokat rögzít olyan betegeknél, akinek szívbetegsége, depressziója vagy Parkinson-kórja van"-Skubic úgy véli, hogy az MI segíteni fogja az egészségügyi kísérletek eredményességét.

Kép forrása: healthtechmagazine.net

Kereskedő Emőke

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.