2018. 02. 15. - 14:01

"Keskeny" mesterséges intelligencia az egészségügyben

Az egészségügyben számos területen alkalmazható a "keskeny" mesterséges intelligencia, így a személyre szabott kezelésektől a hagyományos gyógymódokig. A cél a legpontosabb kezelés.

A mesterséges intelligencia három formája különböztethető meg: a "keskeny" (artificial narrow intelligence - ANI), az általános (artificial general intelligence - AGI) és a mesterséges szuperintelligencia (artificial super intelligence - ASI). Az ANI a legelterjettebb, hiszen már a zsebünkben is megtalálható: jellemzően egyetlen funkciót vagy feladatot lát el, többek között az okostelefonok és a játékoknál használják. Az általános mesterséges intelligencia már nem csak feladatot lát el, hanem tanul, érvel és megért, míg a szuperintelligencia esetében a határ a csillagos ég, minden területen okosabb az embernél.

A klasszikus orvostudomány klinikai, gyógyszeres kezelése a statisztikai adatokon alapszik, tehát, ha a betegek többségének bevált a gyógymód, másnál is segíteni fog. Ennek a gyakorlatnak a megváltozásához csak megfelelő mennyiségű információra és annak feldolgozására van szükség, amiben az ANI lesz segítség.

 

Az egészségügyben számos területen alkalmazható a "keskeny" mesterséges intelligencia

A célzott gyógyászat esetében rengeteg tényezőt kell figyelembe venni, amiben az ANI fog segíteni

 

A célzott gyógyászat azt jelenti, hogy a betegségek kezelése és megelőzésekor figyelembe kell venni az olyan tényezőket, mint a gének, a környezet és az életmód. Ez hatalmas adat mennyiséget jelent, melynek feldolgozásában az ANI tud segíteni, néhány éven belül valószínűleg elemezni fog, következtetéseket von le, és összefüggéseket talál majd, tehát nagy mértékben elősegíti majd az orvosok munkáját.

Számos vállalat felismerte már az ebben rejlő lehetőségeket, mint a Google és az IBM, vagy az Enlitic, az Arterys, és 3Scan, amelyek a génkutatást támogatják. Természetesen több tényezőt is figyelembe kell venni a mesterséges intelligencia térnyerése előtt. Fontos, hogy fokozatosan terjedjen el, hogy legyen idő a hibák és kockázatok feltérképezésére, valamint, hogy az orvosok megtanulják használni és elfogadni az újfajta módszert. Kétség sincs afelől, hogy a mesterséges intelligencia adja majd a 21. századi orvostudomány gerincét, de mindenképpen biztonságos módon kell eljutni odáig.

 

/T.D.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.