2020. 01. 02. - 08:00
Kockákat válogatni is megtanult a mesterséges intelligencia

Nem hiányozhat a 2019-es esztendő vívmányai közül az univerzális építőkocka-válogató, mely mesterséges intelligencia használatával működik.
Kétségtelen, hogy a LEGO az egyik legjobb találmány a világon, amelyet nemcsak a gyermekek, hanem akár a felnőttek is élvezettel rakosgatnak össze – nem ennyire kívánatos azonban egyikük számára sem az építőkockák hosszas különválogatása.
Daniel West a közelmúltban egy olyan, teljes mértékben funkcionális masinát alkotott meg, amely képes szétválogatni az építőkocka darabokat.
„Mivel a kockákat mindenki utálja válogatni, az elmúlt két évben egy olyan fejlesztéssel foglalkoztam, amely mesterséges intelligencia segítségével át tudja venni ezt a körülményes feladatot. Több mint 3 ezer különféle LEGO alkatrészt ismer fel, ezért nevezhetjük univerzális LEGO válogatónak” – mondta el a találmány megalkotója.
A LEGO-válogató több mint 10 000 LEGO kockából épült fel, hat LEGO motorral és kilenc szerver motorral működik. A gép bármilyen LEGO-részt rendezni tud a bemeneti hátteréből 18 különböző kimeneti vödörbe, másodpercenként 1 kockát választ ki.

Így kerülnek válogatásra a LEGO-kockák a mesterséges intelligencia-gép segítségével
A felhasznált mesterséges intelligencia-technika neve konvolúciós neurális hálózat: megtanulja, hogyan ismerje fel a LEGO-elemeket - realisztikus 3 dimenziós képeken edzik. Ez azt jelenti, hogy valóban bármilyen LEGO-alkatrészről elsajátítja az ismereteket, amelyről van 3D-s elérhető modell.
Ez az első alkalom, hogy ilyesmit megalkottak.
„Két másik LEGO-válogató gép inspirálta a művemet, melyeket a múltban készítettek. Úgy is mondhatjuk, hogy a találmányom a következő lépés ebben az evolúcióban. Univerzálisnak pedig azért hívhatjuk, mert képes felismerni bármely, valaha készített építőkocka darabot” – magyarázta Daniel West.
A LEGO válogató három fő összetevőből áll, melyek megoldják a különböző problémákat: az első, hogy adott egy hatalmas vödör alkatrész, s ebből kell kivenni egyszerre egy darab kockát, melyet látnia kell a kamerának. Létrehozták az alkatrészek elválasztó rendszerét, melyben egy öv a darabokat a vibrációs adagolóba tolja, amely szétrázza őket, így nem tolódnak egymásra.
Ha egyszer már szétválogatódtak, szkenner alá kerülnek, ahol a kamera videofelvételt készít az alkatrészekről.
A videót egy számítógép dolgozza fel, a képek pedig vezeték nélkül egy jóval erősebb számítógéphez jutnak, lehetővé téve a darabok rendezését a különféle kimeneti vödrökbe, melyekből összesen 18 van, mindegyik különféle típusú kategóriának.
László Adrienn