2018. 07. 15. - 09:00

Komplikációkat vetít előre az MI - gyógyszereknél

Komplikációkat vetít előre az MI - gyógyszereknél

Mint arról már beszámoltunk, számítógépes szakemberek rájöttek, miként jósolhatja meg gyógyszerkombinációk mellékhatásait a mesterséges intelligencia. Ugyanez a módszer azt is képes előrevetíteni, milyen komplikációkra lehet számítani.

Sok millió ember szed naponta akár ötféle gyógyszert is - ezek kombinációinak mellékhatásáról azonban olykor az orvosoknak sincs elképzelésük – tesztelésük rengeteg időbe telne, a variációs lehetőségekről nem is szólva.
 
Mint arról előző cikkünkben szó esett, számítógépes szakemberek rájöttek, hogyan lehetne a mesterséges intelligencia segítségével megjósolni ezeket.
 
A gyógyszerkombinációk veszélyes mellékhatásairól kevés fogalmunk lehet
A gyógyszerkombinációk veszélyes mellékhatásairól kevés fogalmunk lehet
 
Az MI-nek köszönhetően óriási hálózatot alkottak meg, leírva, hogy a több mint 19 ezer fehérje a testben miként lép kapcsolatba egymással és hogyan hatnak rájuk a különböző orvosságok.
 
A Decagonnak nevezett rendszer, mely képes a gyógyszerkeverések hatásait megítélni, segít jobb döntéseket hozni az orvosoknak és megfelelőbb kombinációkat javasolni.
 
Meg tudja azonban jósolni a komplikációkat is.
 
A Decagon tesztelése során a kutatócsoport arra is kíváncsi volt, hogy vajon valóban igazak-e az előrejelzések. Példának okáért, nem volt semmilyen arra utaló jel az adatbázisban, hogy az atorvastatin koleszteringyógyszer, valamint az amlopidine vérnyomás-készítmény izomgyulladáshoz vezetne – ám az MI rendszer megjósolta, hogy igen, és igaza is volt.
 
S noha ez nem jelenik meg az eredeti adatokban, egy 2017-es esetjelentés azt sugallta, hogy a két gyógyszer keverése veszélyes izomgyulladást okozott.
 
Természetesen más esetek is voltak. Amikor a kutatók bizonyítékot kerestek az orvosi szakirodalomban a Decagon által megjósolt tíz mellékhatás kapcsán, a kutatócsoport felfedezte, hogy 10-ből 5 eset megerősített – ez pedig tovább növeli a mesterséges intelligencia rendszer hitelességét.
 
A Decagon mesterséges intelligencia rendszer a komplikációkat is előre jelzi
A Decagon mesterséges intelligencia rendszer a komplikációkat is előre jelzi
 
„Meglepő volt, hogy a fehérje interakciós hálózatok mennyi mindent elárulnak a gyógyszerek mellékhatásairól” – mondta el Jure Leskovec, a Stanford Bio-X tagja, a Stanford Idegtudományi Intézet és a Chan Zuckerberg Biohub munkatársa.
 
Jelenleg a Decagon MI-rendszer még csak egy-egy gyógyszerpárosítás mellékhatásait jósolja meg, a kutatócsoport azonban a jövőben abban bízik, hogy eredményeiket bonyolultabb keretek között is meg tudják ismételni.
 
Azt remélik, hogy egy igazán felhasználóbarát MI-eszközt hozhatnak létre, amely jelentős segítséget nyújt az orvosoknak a gyógyszerek javaslása, felírása terén.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.