2022. 02. 11. - 08:10

Lehetséges aszteroidaütközéseket képes modellezni a mesterséges intelligencia

Lehetséges aszteroidaütközéseket képes modellezni a mesterséges intelligencia
A kínai Nemzeti Természeti Veszélyek Intézetének kutatócsoportja nemrégiben egy olyan számítógépes modellt készített, amely a mesterséges intelligencia segítségével akadályozhatja meg az aszteroidák becsapódása miatti katasztrófát.

Bár szerencsére nem mostanában történt, de tény, hogy aszteroidák korábban is becsapódtak a Földbe, és fennáll a lehetősége, hogy újra megtörténik ez a jelenség. Éppen ezért felkészülés és a kis beavatkozások jelenthetik a különbséget az emberek számára akár a túlélés és a teljes kihalás között.

A kínai kutatók által kifejlesztett rendszer gyakorlatilag egy szimuláció, ami azzal a céllal indult, hogy reprodukálják, mi történt korábban, amikor aszteroidák csapódtak a Földbe. "Ezekből a modellekből általánosságban megismerhetjük a pusztító becsapódási folyamatot és a kráterek kialakulását" - mondta Ducsing Jang, a tanulmány vezető szerzője, hozzátéve, hogy a kráterek morfológiájából meg lehet ismerni a becsapódási környezet hőmérsékletét és annak kiterjedését.

Az AIP Advances című folyóiratban közzétett mesterséges intelligencia programot a NASA téridő-megőrzési elem- és megoldási elem-módszerével építették fel, amelyet egyébként számos kormányzati szervezet és egyetem is használ. Jang szimulációja abban különbözik a korábban létrehozott modellektől, hogy képes összehasonlítani mind a sziklás, mind pedig a fém aszteroidák becsapódási tulajdonságait.

Aszteroidák veszélyeire tud figyelmeztetni a mesterséges intelligencia
Aszteroidák veszélyeire tud figyelmeztetni a mesterséges intelligencia

A NASA jelenleg a Psyche küldetésre készül, amelynek célja egy teljes egészében fémből álló aszteroida felderítése. Ezekről a sűrűbb képződményekről ugyanis jóval kevesebbet tudni jelenleg, mint a kőzet aszteroidákról, amelyek ugyanolyan anyagokból állnak, mint a földkéreg.

A tudósok szerint a fém aszteroidák a Föld belső magjához hasonló anyagokból épülnek fel. Ezért a NASA küldetése felfedheti bolygónk belső működésének titkait, a projekt támogatására pedig ezt az új becsapódási szimulációt is használják.

Jang úgy véli, hogy az ehhez hasonló szimulációk kifejlesztése választ adhat az aszteroidák becsapódásával kapcsolatos ismeretlen kérdésekre, többek között hogy milyen geokémiai összetevők keletkeznek a becsapódások után, milyen típusú becsapódások eredményeznek jó vagy rossz következményeket a helyi éghajlatra nézve, illetve hogy meg tudjuk-e változtatni a Föld felé tartó aszteroidák röppályáját.

V.V.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.