2018. 08. 16. - 09:05

Lényegesen gyorsabban állít fel rák-kezelési tervet az MI

Lényegesen gyorsabban állít fel rák-kezelési tervet az MI

A daganatos megbetegedések kezelése valóságos verseny az idővel. Minden perc lehetőség arra, hogy a rák továbbterjedjen, s egy idő után kezelhetetlenné váljon a kór. A mesterséges intelligencia gyorsasága ezen segíthet.

A rák kezelésénél nagyon fontos az idő. Túl gyorsan képes ugyanis terjedni a kór, s amennyiben sokat kell várakoznia a betegnek a kezelésre, akár visszafordíthatatlan változások is történhetnek a szervezetében.
 
Manapság egy sugárterápia megtervezése napokba telhet. Minden egyes páciensnek személyre szabott kezelés kell, hiszen pontosan meg kell határozni a tumor megcélzását. A hosszas folyamat a beteg számára frusztrációt, félelmet szül, hozzátartozói aggódnak, az orvosok pedig mielőbb segítenének a hosszas tervezés helyett.
 
A rák kezelési tervének meggyorsítása nagy segítség a mesterséges intelligenciával
A rák kezelési tervének meggyorsítása nagy segítség a mesterséges intelligenciával
 
Aaron Barbier műszaki kutató és csapata mesterséges intelligencia-alapú szoftvereket vetett be, hogy  automatizálja a folyamatot és lecsökkentse kezelés-tervezés idejét, mégpedig napok helyett órákra, sőt akár percekre.
 
A csapat, mely a Torontói Egyetem Gépészeti és Ipari Mérnöki Tanszékén dolgozik, Justin Boutilier-t, Timothy Chan és Andrea McNiven professzorokat foglalta magába. Mindegyikük optimalizálási problémának látja a sugárterápiás tervezést.
 
Elemezve a sugárterápia adatainak történetét, a mesterséges intelligencia szoftver terápiás terveket dolgozott ki optimalizáló motorja segítségével. Amikor a szoftver eszköz terveit összehasonlították a manuálisan előállított, 217 torokrákban szenvedő betegre készült kezelési tervvel, azok szinte megkülönböztethetetlenek voltak.
 
A lényeges különbség az, hogy a mesterséges intelligencia által működtetett eszköz mindezt 20 perc alatt oldotta meg.
 
"Ha a hosszas tervezési időt képesek vagyunk jóval rövidebbre venni, akkor van mód arra, hogy a kezelés egyéb részleteire nagyobb hangsúlyt fektessünk” –mondta el Aaron Barbier.
 
Az ötlet, hogy a folyamatot automatizáljuk és munkahelyeket teremtsünk, segíthet az egészségügyi ellátás költségeinek csökkentésében is – biztosítja a jóval magasabb színvonalú ellátást.
 
A kezelések gyorsítására nagy szükség van, mivel a statisztikák szerint csak az Egyesült Királyságban két emberből egy szembesül élete során valamilyen rákos megbetegedéssel az 1960 után születettek között.
 
Aaron Barbiernek a mostohaanyja hunyt el fiatalon, amikor ő csak 12 éves volt. Agydaganatban szenvedett. Ezért a kutató életcéljának tűzte ki a daganatos betegségek kezelésének fejlesztését.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.