2019. 12. 06. - 10:00
Már a robotok is érezhetnek

Egy lépéssel közelebb kerültek a robotok az emberi érzék megszerzéséhez – az érintéssel. A kutatók ugyanis bemutatták a mesterséges bőrt.
Meghökkentő újdonságot mutattak be a kutatók: a mesterséges bőrrel a robotok egy lépéssel közelebb jutottak az emberi érzékeléshez, képesek ugyanis reagálni a fizikai kontaktusra. Erre a tulajdonságra szükségük is lesz, ha közelebbi kapcsolatba kerülnek az emberekkel.
A Nemzetközi Robotika Szövetség szerint 2017-ben nagyjából 85 robot jutott 10 ezer dolgozóra világszerte a gyártóegységekben.
Ugyanez a jelentés azt jelzi előre, hogy 2021-is ez a szám várhatóan 14 százalékkal emelkedik majd. A robotok szempontjából tehát fontos lesz, hogy biztonságosan kölcsönhatásba léphessenek az emberekkel.
Jelenleg nem rendelkeznek semmiféle érzékeléssel – mondta el Gordon Cheng, a Müncheni Műszaki Egyetem professzora.

Érzékelőkkel alkottak mesterséges bőrt a kísérleti robotra
Ellenben képesek olyan erőt kifejteni, mely miatt az ember súlyosan sérülhet. A munkáltatóknak gondoskodniuk kell arról, hogy dolgozóik környezete biztonságos legyen, így a robotok is.
"Az érintés lehetővé teszi a robot biztonságos működését, mivel felismeri a láthatatlan akadályokat is, s lehetősége lesz arra, hogy a feladat végrehajtásához megfelelő erőt alkalmazzon. Anélkül, hogy tárgyakat, embereket és magát a robotot károsítaná" - mondta Chiara Bartolozzi, az olasz Műszaki Intézet robotikai szakértője.
A különleges bőr nemcsak biztonságosabbá teheti az emberek és a robotok közötti együttműködést, hanem lehetővé teszi azt is, hogy a robotok gondozói, egészségügyi dolgozói feladatokat lássanak el tökéletesen.
Bőr robotoknak
A szintetikus bőr kifejlesztéséhez a kutatók először az embereket tanulmányozták. Mindenkinek nagyjából 5 millió bőrreceptora van, ezek regisztrálják, mi történik a test felszínén és küldenek jelet az agyba.
A csapat emberi méretű autonóm robotot tervezett – melynek neve H-1 -, amelyet több mint 13 ezer érzékelővel szerelt fel tetőtől-talpig. A szenzorok képesek azonosítani a hőmérsékletet, a gyorsulást, a közelséget és a nyomást.
„E tényezők alapvető fontosságúak az emberek érzékelésében – mondta Cheng. – Ezek teszik az emberek közötti interakciót biztonságossá.”
Egyes tudósok szkeptikusak a skálázhatóság tekintetében. Az egyes érzékelők magas költsége és törékenysége komoly akadályt jelent ugyanis a tömegtermelést illetően – hívta fel a figyelmet Etienne Burdet, a londoni Imperial College professzora.
S bár ebben a tekintetben valóban vannak még kérdések, a kutatók bizakodóak. „Ez a technológia lehetőségeket nyithat meg arra, hogy a robotok sokkal szorosabban működjenek együtt az emberekkel - például a gondozó szakmákban” - mondta Bob Doyle, a Robotipar Egyesület alelnöke a CNN Business-nek.
László Adrienn