Még okosabbá tette a Google keresőjét a mesterséges intelligencia

A Google új MI-alapú megoldásai között szerepel egy keresési kifejezés javító eszköz, ami az elírásokra és helyesírási hibákra fókuszál. A rendszer egy 680 millió paraméterrel bíró mély neurális hálózatot használ arra, hogy jobban megértse a hibásan begépelt szavak komplexusát. A vállalat szerint az algoritmus 3 milliszekundum alatt fut le, ami gyorsabb, mint a kolibri egyetlen szárnycsapása.
A módszer már bizonyos nyelveken elérhető a "did you mean", azaz "erre gondolt?" funkcióra építve, de hamarosan egyre több ország felhasználói tapasztalhatják meg az előnyeit. Cathy Edwards, a Google mérnöki részlegének alelnöke szerint ez egy hatalmas előrelépés a pontosabb és relevánsabb keresések felé, és önmagában ez a megoldás jelentősebb, mint az elmúlt öt év fejlesztései együttvéve ezen a téren.
A Google szintén a mesterséges intelligenciát használta arra, hogy értelmezze a nagyon specifikus lekérdezéseket. Ezek viszont nem mindig juttatták a felhasználót a kívánt eredményhez, különösen akkor, ha a lekérdezésre adott válasz nem áll egy oldal fókuszában, vagyis nem ez a fő témája.
Most viszont a keresőóriás kifejlesztett egy módszert, amivel nemcsak komplett weboldalak rangsorolása válik lehetségessé, hanem az oldalon található egyes részleteké is. Ez lehetővé teszi a rendszer számára, hogy az oldal tartalmának megfelelő részére közelítsen, és csak a releváns tartalmat válassza ki. A Google úgy véli, hogy az összes keresési lekérdezés 7%-a javítható így, ráadásul minden nyelven, ahol a Google elérhető.
Mesterséges intelligencia alapú megoldások sorával bővül a Google Kereső
A frissítések között szerepel az altémák mélyebb megértése egy tágabb keresési kifejezéshez kapcsolódóan. Például az "otthoni edzőeszközök" kifejezésre kereséskor a rendszer konkrétabb, a téma szempontjából releváns altémákat is felsorol, mint például a szükséges keretösszeg, amiből be lehet rendezni egy otthoni edzőtermet, vagy mondjuk hasznos kiegészítőket a felszerelésekhez.
A YouTube is kap fejlesztést, méghozzá az automatikus címkézést. Ennek lényege, hogy a Google automatikusan felcímkézi a videók fontosabb részeit, így azok olyan részekre osztják a teljes videót, mint egy könyvet a fejezetek. A Google arra számít, hogy a keresések 10%-ában használni fogják ezt a funkciót 2020 végéig.
A Térkép sem maradt ki a sorból, ami a koronavírussal összefüggő funkcióval bővül. Nemsokára ugyanis valós idejű adatokat lehet látni arról, hogy egy bizonyos hely éppen mennyire zsúfolt, így elkerülhetővé válhatnak azok a szituációk, hogy tömegek jelenjenek meg például a boltokban vagy a benzinkutakon.
- Varga Viktor -