Megjósolhatja a villámcsapások helyét a mesterséges intelligencia

Már egyetlen villámcsapás is óriási károkat tud okozni például a mezőgazdaságban vagy a lakóhelyeken, valamint évente több embert hal meg villámcsapások miatt, mint a tornádók vagy a hurrikánok által. A legnagyobb problémát az jelenti, hogy nem lehet pontosan megmondani, hogy hová csap le egy-egy villám.
A svájci École Polytechnique Fédérale de Lausanne kutatói csoportja viszont megtalálta a megoldást, ami nem más, mint a mesterséges intelligencia. A hagyományos meteorológiai adatokat a gépi tanulási módszertannal ötvözve egy olyan egyszerű és nem utolsó sorban olcsó rendszerrel tudtak előállni, ami 10-30 percen belül előre jelzi a villámcsapásokat 30 kilométer sugarú körzetben.
Nagy pontossággal képes előrejelezni
a villámcsapások helyét a mesterséges intelligencia
A csapat komoly munkát fektetett abba, hogy megfelelően kiképezze a gépi tanulás algoritmusát. Ennek eredményeként a rendszer felismeri azokat az időjárási körülményeket, amelyek jellemzően villámláshoz vezetnek. Konkrétan négy változót alkalmaznak ehhez, amibe beletartozik a légnyomás, a hőmérséklet, a relatív páratartalom és a szélsebesség. A tanuláshoz felhasznált adatok 12 svájci meteorológiai állomástól származnak, amelyeket 2006 és 2017 között mértek városi és hegyvidéki környezetben egyaránt.Az algoritmus természetesen folyamatosan fejleszti önmagát, de már jelen állapotában is képes az új villámcsapások helyét pontosan megjósolni az esetek kb. 80%-ában. Mivel az előrejelzések meglévő adatokra épülnek, ezért egyrészt nem szükséges költséges fejlesztésekbe bocsátkozni, másrészt megkönnyíti a rendszer replikálását és üzembe helyezését szerte a világban.
- Varga Viktor -