2019. 12. 24. - 08:00
Mesterséges intelligencia: a robotméhnél is továbbmentek a kutatók

A napelemmel működő robotméh a jelek szerint csupán az első állomás a rovarszerű drónok megalkotásában.
A 2019-es év legkülönlegesebb technológiai fejlesztései közül nem hagyható ki a robotméh, melyet a Las Vegas-i elektronikai show-n mutattak be a kutatók.
Ennél a találmánynál is továbbmentek már: az apró szerkezetet, melyet a szakemberek a Harvard Egyetemen egykor robotméhnek neveztek el, megszabadították az áramforrástól. Jelenlegi változata közelebb áll egy rovarszerű drónhoz.

A közelmúltbeli demonstráció alapján az apró robot a készülékhez rögzített hat napelem segítségével hajtja végre önálló repülését.
A repülő robot Noah Jafferis és a harvardi egyetem munkatársainak munkája.
Csupán 259 milligrammot nyom, amely még egy gémkapocs súlyánál is kisebb. Négy szárnyat alkalmaz repülés közben, melyek másodpercenként 170-szer csapkodnak.
Ha fénynek vannak kitéve, a napelemek a piezoelektromos hajtóműveket lecsupaszított áramköri táblán keresztül hajtják meg.
A feszültség ezután két, izomra emlékeztető lemezen halad át, amelyek összehúzódnak, s lényegében utánozzák egy légy természetes rezgését. A napelemek mindössze 10 milligrammosak.
A különleges, apró robotot eddig csak a laboratóriumban tesztelték: itt a halogén és a led világítás kombinációja biztosította a szükséges energiát. A kutatók azonban dolgoznak rajta, hogy a minirobot az átlagos napfénynél is jól repüljön.
Abban bíznak, hogy a jövőben a robotméh képes lesz könnyedén felmérni a környezetet és kis helyeken is manőverezni.
Igyekeznek miniatürizálni az alkatrészeket, megvizsgálni, miként lehetne csökkenteni a szükséges feszültséget, mérsékelni a súlyt és jobban megérteni, hogy a szárnyakkal való levegő kölcsönhatás hogyan segítheti az emelő optimalizálását.
László Adrienn