2019. 08. 05. - 15:00

Mesterséges intelligencia: az első kétujjú robotkéz bénult pácienseknek

Mesterséges intelligencia: az első kétujjú robotkéz bénult pácienseknek

Az IIT-Kanpur indiai tudósai a közelmúltban kétujjú robotkezet fejlesztettek ki bénult betegek számára a mesterséges intelligencia segítségével.

Indiai tudósok fejlesztették ki nemrég az első kétujjú robotkezet, amely bénulással küzdő páciensek számára készült. Az IIT-Kanpur tudósai a stroke-ot elszenvedett betegek rehabilitációjához dolgozták ki a robotkezet, s 2019 júliusa végére a teszteket is befejezték az alkotáson.
 
Az eszköz kétujjú robotkéz avagy exoskeleton, mely négycsöves mechanizmust használ s négy fokban állítható (DOF).
 
Ashish Dutta és K S Venkatesh professzorok, akik ezt elérték, úgy vélik, az exoskeleton már használható a páciensek kezén.
 
A robotkéz az emberi ujjak mozgását utánozza - ez egy régebbi változat
A robotkéz az emberi ujjak mozgását utánozza - ez egy régebbi változat
 
Agyi jeleket alkalmaz, agyi számítógépes interfész (BCI) segítségével működik, amelyet a fejen hordhatnak, így járul hozzá az eszköz ahhoz, hogy a bénult betegek zárni és nyitni tudják hüvelyk-, mutató- és középső ujjukat bizonyos mozdulatok elvégzéséhez.
 
Az exoskeletont egy MEGA 300 Mhz mikrovezérlő, valamint akkumulátor működteti. A robotkéz megalkotásához a professzorok összefogtak az angliai székhelyű Ulster Egyetemével, valamint a Gorakhpur-i Girijesh Prasaddal.
 
Az eszköz érzékelői szabályozzák a beteg által alkalmazott ujjhegy nyomását, amennyiben a páciens képes becsukni a kezét vagy mozgatni az ujját, az eszköz passzívan követi a mozgást. Ha viszont ezt a beteg nem tudja megtenni, a robotkéz aktívan arra készteti az ujjakat, hogy mozogjanak - a jelek alapján veszi a BCI utasításokat.
 
Ami az eszköz kialakítását illeti, az exoskeleton mozdulatszabadságának foka az emberi ujj mozgásán alapszik – azt vették alapul, amikor a kéz egy pénzérmét forgat. Az eszközben levő „ízületek” négy rúdból tevődnek össze, az emberi mozgást utánozva.
 
Az emberi kéz támogatására és rehabilitációjára szolgáló exoskeletont az indiai Emberi Erőforrás Minisztériuma és az Egyesült Királyság British Council tanácsa is támogatta, a projektet 2018-ban engedélyezték.
 
A kutatást megjelentették a vezető szaklapokban, így közölte a Journal of Neuroscience Methods, Biomedical and Health Informatics, Haptics and Engineering in the Medical és a Biology Society.
 
László Adrienn

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.