2019. 05. 27. - 09:45

Mesterséges intelligencia: kellemes anyagú robotok az otthonokban

Mesterséges intelligencia: kellemes anyagú robotok az otthonokban

Közelebbi kapcsolatot alakíthat ki az emberrel a vadonatúj, akár fával vagy gyapjúval is kiegészíthető szociális robot, mely egyszerűvé és szórakoztatóvá teszi az otthoni robotikát.

Új, kellemesebb anyagból készítenék a robotok egy részét, mely lehetővé tenné, hogy meghittebb kapcsolat alakuljon ki köztük és az emberek között. Az új, szociálisnak nevezett robot kézműves anyaggal, például fával és gyapjúval is testreszabható. Ezekkel az otthonos anyagokkal a robotika egyszerűbbé és szórakoztatóbbá tehető, sőt, akár gyerekeket is taníthat.
 
Guy Hoffman, a Cornell Egyetem Sibley Mechanikai és Repülésmérnöki Iskolájának egyetemi adjunktusa álmodta meg a robotokat, melyek melegebb, otthonosabb anyagokkal készülnek, s tulajdonosaik testreszabhatják őket, így meglehetősen egyediek lesznek.
 
Az új, lágy robotok kreatívan felöltöztethetők és egyedivé tehetők
Az új, lágy robotok kreatívan felöltöztethetők és egyedivé tehetők
 
Az ötletek oda vezettek, hogy Hoffmann létrehozta Blossomot, az egyszerű, kifejező, olcsó robotplatformot, melyet készletből lehet összeállítani és kreatívan felszerelhetjük kézi készítésű anyagokkal.
 
„Azt szerettük volna, hogy az emberek képesek legyenek saját robotot építeni, anélkül, hogy fel kéne adni annak kifejezőségét – mondta el Hoffman a Blossomról szóló leírásban. Jónak tartjuk, ha  minden robot egy kicsit más. Ha magunk egészítjük ki őket, minden családnak saját robotja lehet, amely számukra teljesen egyedi.”
 
A Blossom mechanikai kialakítása Michael Suguitan munkája, aki Hoffman laboratóriumának doktorandusz hallgatója, s a tanulmány első szerzője. A dizájn középpontjában egy fej platform áll, amely húrokat és kábeleket használ a mozgáshoz, így a gesztusai rugalmasabbak, mint a merev alkotóelemekből álló robotokéi.
 
Részben az egyszerűségének köszönhetően, a Blossomnak számos potenciális felhasználási módja van. Az ember-robot interakciót vizsgáló kutatók, akik nem mérnökök, ugyancsak képesek voltak robotot építeni a készlet alapján, melyről a tanulmányban szó van.
 
Mivel könnyű interakcióba lépni a robottal s gyakorlati tapasztalatot szerezhetünk építéséről, megtaníthatja a gyerekeket is a robotika rejtelmeire.
 
Egy esettanulmány során 4-8 éves gyerekek számára tették lehetővé, hogy kontrollálják és kiegészítsék Bloosomot egy tudományos vásáron. Mindez jól illusztrálja, hogyan inspirálhatja az együttműködést Blossom.
 
Az elkövetkező hónapokban a robotot a kanadai Ontario felsőbb iskolai körzete fogja alkalmazni, hogy segítsen a negyedik osztályosoknak matematikát tanulni.
 
Hoffman csapata egyébként egy algoritmuson is dolgozik, mellyel azt szeretnék elérni, hogy a Blossom reagáljon YouTube videókra – például táncolni kezdjen, ha hall egy zenét. Mindezt arra alapozzák, hogy korábban már kiderült, a robot zenére adott reakciója befolyásolhatja az emberek reakcióját. Ez különösen hasznos az autista gyermekek viselkedés-modellezésében – mondta a kutató.
 
A szakemberek egyébként alacsony költségűre készítik a robotot a könnyű hozzáférhetőség érdekében.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.