2018. 09. 22. - 09:15

Mindennapi tárgyakat változtat robottá az MI-bőr

Mindennapi tárgyakat változtat robottá az MI-bőr

Amikor robotokra gondolunk, merev, nehéz szerkezetek jutnak eszünkbe. A Yale Egyetem kutatói most kifejlesztettek egy robotikus bőr technológiát, mellyel mindennapi tárgyakat robottá lehet változtatni - mesterséges intelligenciával.

A robotokat többnyire nehézkes és merev szerkezetnek gondoljuk. A Yale Egyetem új kutatása azonban most egy olyan technológiát fejlesztett ki, amellyel mindennapi tárgyakat változtathatunk robottá.
 
A „robotikus bőr” technológia Rebecca Kramer-Bottiglio gépészmérnöki és anyagtudományi tudomány professzor laboratóriumában készült. Lehetővé teszi az emberek számára, hogy saját robotikus rendszereket tervezzenek.
 
Így néz ki a mesterségesen intelligens robotbőr
Így néz ki a mesterségesen intelligens robotbőr
 
S noha a bőröket különösebb feladat nélkül tervezték, Kramer-Bottiglio elmondta: gyakorlatilag mindenhez használhatók a kereső és mentő tevékenységektől a hordozható technológiákig. Az eredményeket a Science Robotics szaklapban közölték.
 
S hogy miből áll össze ez a bőr? A rugalmas lapok szenzorokkal és ún. aktuátorokkal készültek. Deformálható tárgyra helyezhetők – például egy plüssállatra vagy habcsőre – s ezek a tárgyak „életre kelnek”. Attól függően, milyen tulajdonságaik vannak, különféle feladatokat adhatunk nekik, megfelelő működésük függ attól is, hogyan helyezték rájuk a robotikus bőrt.
 
„Ezzel a bőrrel könnyedén be lehet vonni a tárgyakat, majd pedig utasíthatjuk őket egy feladat elvégzésére mondta el Rebecca Kramer-Bottiglio. – Mozgathatnak és megfoghatnak tárgyakat például. Ezt követően a robot bőrt levehetjük az adott tárgyról és átrakhatjuk egy másikra, akár egy póló is lehet aktív eszköz.”
 
A fejlesztés lehetővé teszi, hogy a felhasználók multifunkcionális robotokat alkossanak. Ha egyidejűleg több robot bőrt is alkalmazunk, az még komplexebb mozgásokra ad lehetőséget.
 
Egy plüsspóni robotbőrben - amellyel könnyedén járni is tud
Egy plüsspóni robotbőrben - amellyel könnyedén járni is tud
 
A rétegekkel meg lehet oldani például, hogy különféle mozgásokat hozzunk létre. Kombinált működési módokat kapunk, egyidejű tömörítés és hajlítás segítségével.
 
Kramer-Bottiglio elmondta, hogy az ötlet akkor fogalmazódott meg benne, amikor pár éve a NASA körbeküldött egy kérést robotikus rendszerek fejlesztésére. Az egyik legfontosabb a multifunkcionalitása volt, hogy olyan helyeken is használni lehessen, ahol kiszámíthatatlan a környezet.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.