2018. 03. 20. - 12:30

Mire jó a robotpók?

Mire jó a robotpók?

Az ugráló robotpókok és robotikus méhek elsőre talán úgy hangzanak, mint egy science fiction - ám egy brit egyetem kutatói éppen ezek fejlesztésén dolgoznak. Eredménye a mikro-robotika megjelenése lehet, melyben a mesterséges intelligencia is nagy szerepet játszik.

Miniatűr méretű robotokon dolgoznak a Manchesteri Egyetem kutatói. A robotpókok és méhek ideje a jelek szerint már nincs messze. De vajon kell-e aggódnunk miattuk?
 
Dr. Mostafa Nabawy, a Mikroszisztéma Kutatási Terület vezetője, a Manchasteri Egyetem Mechanikai, Légi- és Építőmérnöki Iskolájának munkatársa 2018 márciusában mutatta be kutatását „Póktámadás: a bioinspirált mikrorobotok terjedése” címmel.
 
A valódi méh virágot poroz be
A valódi méh virágot poroz be
 
 
A szakember úgy véli, semmi félnivalónk nincs ezekkel kapcsolatban. De az biztos, hogy a robotok revolúcióját jelentik majd.
 
Elmondta: a robotpókok megalkotásához egy speciális típust néztek ki, az ugró pókot (Phidippus regius). Arra tanítják, hogy különböző magasságokba és távokra tudjon elugrani, részletes lebontva a pók minden egyes mozdulatát profi kamerák segítségével, melyek képét le lehet lassítani.
 
„Bio-mechanikus adatokat használunk annak érdekében, hogy a lemodellezzük a valódi pókot, s készítsünk minirobotot a képességei alapján. Már rendelkezünk kiterjedt adatrészletekkel és elkezdtünk prototípusokat gyártani, melyek a biomechanikus mozdulatokat és a pár centiméteres ugrást már tudják utánozni” – mondta el a kutató.
 
Az emberrel ellentétben a pók saját testhosszának akár hatszorosára is el tud ugrani.
 
Dr. Nabawy kiemelte: ha sikerül megalkotni a tökéletes kis robotot, számos különféle célra használhatják majd a komplex mérnöki és gyártási folyamatokban, s ismeretlen környezetbe is kiküldhetik felderítésre, bizonyos feladatok végrehajtására.
 
A mesterséges intelligencia segítségével működő robotméh - szükség lehet rá
A mesterséges intelligencia segítségével működő robotméh - szükség lehet rá
 
A vezető kutató szakértelmét jelenleg a bio-inspirált repülő és ugró technológiákkal kombinálja, vagyis repülő robotméheket is fejleszt.
 
Csapata rövid időn belül szeretné megalkotni az önállóan és kíséret nélkül repülő robotméhet. A technológiát ugyancsak sokféle alkalmazásra lehetne használni, beleértve a jelenlegi aerodinamikai teljesítmények fokozását a repülőgépeknél.
 
Dr. Nabawy azt is kiemelte: a méhek populációja napjainkban fogyatkozik, így sajnos valósággá válhat, hogy a növényeket robotméheknek kell beporozniuk.
 
Ám aggódni nem kell, ettől egyelőre még messze vagyunk.
 
László Adrienn

 

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.