2018. 10. 17. - 09:35

Négynapos munkahetek jöhetnek a robotok miatt?

Négynapos munkahetek jöhetnek a robotok miatt?

Nagy-Britanniában már elérhető közelségbe került annak lehetősége, hogy négynapossá váljanak a munkahetek: a mesterséges intelligencia és az automatizáció következtében ugyanis ekkora mértékben már nőhet a munkahelyi hatékonyság.

A közeljövőben négynapossá válhat a munkahét Angliában, amely az automatizáció és a mesterséges intelligencia hatékonyságnövelésének lehet az eredménye áll egy új tanulmányban.
 
Az új technológiák előnyeit hamarosan élvezheti a dolgozói közösség: a gazdasági teljesítményhez az is elég lesz, ha heti 4 napot járnak munkába.
 
Elérhető közelségbe került a 4 napos munkahét a mesterséges intelligencia által
Elérhető közelségbe került a 4 napos munkahét a mesterséges intelligencia által
 
A kutatás, melyet a Social Market Foundation (SMF) készített, arra jött rá, hogy a robotok és a mesterséges intelligencia használatának viszonylag szerény nyeresége is képes olyan mértékű szabadidővel ellátni a brit alkalmazottakat, amelyet jelenleg a skandináv országokban már élveznek az emberek.
 
A tanulmány következtetései lendületet adtak John McDonnell kancellárnak, aki a munkaórák csökkentésére törekszik. A Trades Union Congress (TUC)  főtitkára, Frances O’Grady szintén kiemelte beszédében – a szervezet éves találkozóján -, hogy a négynapos munkahét elérhető közelségbe került, a század végére megvalósítható.
 
McDonnell az Observernek azt mondta: érdekli őket, hogy az automatizáció, robotika és mesterséges intelligencia a 4. ipari forradalom keretében miként hat a dolgozókra, a jutalmak és a rövidebb munkahét tekintetében egyaránt. A munka és a magánélet egyensúlya egyre inkább kiemelkedő és megoldandó probléma a társadalomban.
 
A brit dolgozók jelenleg több időt töltenek munkában, mint európai társaik – eközben azonban a termékenység még romlott is. Egy átlagos brit alkalmazott 42 órát dolgozik hetente, de 16 százalékkal kevesebbet termel átlagban, mint más, vezető gazdaságok munkásai, a nemzeti statisztikai hivatal szerint.
 
Az SMF elemzése szerint a munkaerő termelékenységének 10 százalékos növekedése lehetővé teheti a dolgozók számára, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújtsanak 38 órás munkahéten belül is, míg a fizetés és a nyereség egyforma maradna. Így a brit dolgozók is ugyanannyit töltenének a munkahelyen, mint norvég és dán kollégáik.
 
Egy 30 százalékos termelékenység növekedés már 32 órásra csökkentené a munkahetet – vagyis valóban megvalósulna a 4 órás munkahét, az automatizálás és a mesterséges intelligencia segítségével.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.