2019. 11. 30. - 08:00

Ősi rajzokat találtak a mesterséges intelligencia segítségével

Ősi rajzokat találtak a mesterséges intelligencia segítségével

Több mint száz ősi rajzra bukkantak a kutatók Peruban a mesterséges intelligencia használatával – műholdat is alkalmaztak hozzá.

Kutatók egy csoportja 143 ősi rajzot fedezett fel Peruban annak köszönhetően, hogy alkalmazták a mesterséges intelligenciát és a műholdakat. Az illusztrációk létrejöttének idejét Krisztus előtt 100 és Krisztus után 500 közé teszik.
 
A Nazca sivatag területén vannak, s készítőik eltávolították a sötét kövek sziklás, fekete talajjal borított felületét, amely felfedte a világos színű homokot.
 
A Masato Sakai, a japán Yamagata Egyetem kulturális antropológusa által vezette csoport fedezte fel a rajzok nagyrészét. A szakemberek 2004 óta tanulmányozták a dél-perui Nazca területét, amely egyébként az UNESCO világörökség része.
 
További Nazca-vonalakat fedeztek fel kutatók a mesterséges intelligencia segítségével
További Nazca-vonalakat fedeztek fel kutatók a mesterséges intelligencia segítségével
 
A Nazca-vonalak közel 5 ezer négyzetméternyi földes területet fednek le, s a kutatók szerint Krisztus előtt 500 és Krisztus után 500 közötti időszakban készülhettek. Az ősi rajzokat az antropológusok a nazca-embereknek tulajdonítják, akik az istenségeknek szánták ezeket, gondolván, hogy az égből láthatják őket.
 
A Nazca-vonalakat először az 1940-es években tanulmányozták, majd 1994-ben az UNESCO világörökség részévé nyilvánították. Az elszigeteltség, valamint a száraz, szél nélküli, stabil éghajlat miatt azokat nagyrészt tökéletes állapotban megőrizte a természet.
 
A kutatók a geoglifákat két kategóriába osztották, A és a B típusba. Az idősebbek kapták a B nevet, amelyek hosszukat tekintve kisebbek, mint 50 méter, az újabbak az A nevet viselik, melyek 50 méternél nagyobbak. A legméretesebbek több mint 100 méteresek.
 
Az évtizedes kutatások után a régészek a helyszínen végzett felmérés és a légi felvételek kombinációjával fedezték fel a legújabb rajzokat. Majd a japán IBM vállalat kutatóival együttműködve gépi tanulást alkalmaztak a korábbi tanulmányokban hiányzott minták beolvasására.
 
A technológia használatával a csoport képes volt felfedni az új B típusú geoglifákat, az IBM Watson gépi tanulási rendszer segítségével – ez egy mélytanulási rendszer, melyet az IBM fejlesztett ki. Felfedezte az emberi kéz alkotta formációt, mely egy nádhoz hasonló, 4 méter hosszú és 2 méter széles.
 
A Yamagata kutatói közös akadémiai megállapodást írtak alá az IBM-el az együttműködés folytatásáról, az egyre fejlettebb mesterséges intelligencia-technológiák alkalmazásával.
 
A szakemberek azt remélik: olyan helytérképet készíthetnek, amely segít megérteni valamennyi Nazca-vonalat.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.