2018. 12. 20. - 09:25

Pontosan azonosítja a diabetikus retinopátiát a mesterséges intelligencia

Pontosan azonosítja a diabetikus retinopátiát a mesterséges intelligencia

Olyan, mesterséges intelligencia modellt fejlesztett ki a Google, amely képes magas szintű pontossággal azonosítani a diabetikus retinopátiát, a specialista orvosokhoz hasonlóan.

A szakorvosokkal megegyező pontossággal azonosítja a diabetikus retinopátiát a Google új mesterséges intelligencia modellje.
 
Az óriásvállalat a cukorbetegségen alapuló retinopátia vizsgálatán dolgozik indiai klinikákon a Verily bevonásával, amely az Alphabet tulajdonában levő cég: élettudomány-kutatással és fejlesztéssel foglalkozik – jegyezte meg Kent Walker, a Google globális ügyekért felelős igazgatója.
 
Több mint 400 millió ember küzd a világon diabétesszel. Egyharmaduknak van diabetikus retinopátiája, vagyis olyan komplikációval küzd, amely tartós vakságot válthat ki.
 
Segíthet a mesterséges intelligencia a vakság megelőzésében?
Segíthet a mesterséges intelligencia a vakság megelőzésében?
 
Az új segédtechnológiának köszönhetően az orvosok és az alkalmazottak kevesebb idő alatt meg tudják vizsgálni a betegeket, sokakat megmentve a korai diagnózissal attól, hogy valóban vakká váljanak – mondta el Walker.
 
A vakságot meg lehet előzni, ám a diabetikus retinopátiát gyakran észre sem veszik az emberek. Kevésbé jellemző ugyanis, hogy ilyen szűrésekre járnak. „Nagyobb részben ez annak köszönhető, hogy a szemszakorvosokhoz korlátolt a bejutás lehetősége, vagyis így a rendszeres szűrés sem megoldott” – mondta a szakember.
 
A Google indiai és amerikai specialistákkal működik együtt a mesterséges intelligencia modellen. Olyan MI rendszert fejlesztettek ki, amely segít az orvosoknak a szem hátsó részét ábrázoló felvételek elemzésében, ahol megmutatkoznak a diabetikus retinopátia jelei.
 
„Az eredmények ígéretesek – mondta el Walker, hozzátéve: „azon kell dolgoznunk, hogy a mesterséges intelligencia előnyei mindenki számára elérhetőek legyenek.”
 
A Google vállalatnak jó pár éve van mesterséges intelligencia-kutatása, ahogyan mérnöki projektjei is az ázsiai-csendes-óceáni térségben – ezek pozitív társadalmi hatással bírnak, így például hozzájárulnak az illegális halászat megállításához Indonéziában, előrejelzik az áradásokat Indiában és segítenek az őshonos madárfajok megőrzésében Új-Zélandon.
 
Az egészségügy mellett a cég több Ázsia-specifikus szervezetet támogatna, alkalmazva a mesterséges intelligenciát is a társadalom segítésében, összefogva a kormánnyal, a nonprofit szervezetekkel, egyetemekkel és üzleti vállalkozásokkal.
 
Ebből a célból hozták létre nemrég a Google AI Impact Challenge nevű projektet.
 
Azok, akik alkalmazzák, támogatást kaphatnak a Google MI szakértőitől, valamint a google.org 25 millió dolláros hozzájárulásból is részesülhetnek.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.